Reportáže

5 zaujímavých áut, ktoré vznikli s pomocou Porsche!

Že ste o nich nepočuli? Ale áno, len ste pravdepodobne nevedeli, že na nich materské značky pracovali s dopomocou inžinierov Porsche. Medzi 5 zaujímavých áut patrí aj ruská Lada Samara! Značku Porsche oblieha aura výnimočnosti a technickej dokonalosti. Vedzte, že časť umenia zanechali aj v týchto konkrétnych autách.

Pozri tiež:

Šesťvalcový motor: Aké výhody má radový a vidlicový šesťvalec?

5 zaujímavých áut, na ktorých pracovalo Porsche

SEAT Ibiza Mk1

Prvý SEAT Ibiza je jedným z obyčajných áut, ktoré vzniklo zo spolupráce materskej značky, karosárne Karmann, dizajnové štúdia Italdesign a na technike pod kapotou pracovalo Porsche. Tí zabezpečili vývoj motorov OHC s objemom 1.2 l, 1.5 l a 1.7 l. Porsche tiež zabezpečilo výrobu hlavy motorov. Čo je však zaujímavé, na ventilovom veku pribudol vedľa loga SEAT nápis System Porsche. Kvôli tomu platil SEAT malý podiel za každý predaný kus. Časť peňazí tak končila vo “vreckách” Porsche.

5 zaujímavých áut SEAt Ibiza mk1

Lada Samara

Kto by si konkurenta Favorita, Lada Samara, nepamätal. Aj toto auto motorizovalo skoré 90. roky na Slovensku. Vyrábali ju od roku 1984 až do roku 2013! Aj keď mnohí Samaru zatracujú kvôli celkovej nekvalite, vedzte, že na vývoji motora sa podieľali Rusi spolu s konštruktérmi Porsche. Konkrétne navrhli karburátor pre radový štvorvalec pod kapotou Lady. Neskôr značky AvtoVAZ a Porsche spolupracovali na modernizovanej Lade, kde okrem iného interiéru a vonkajšieho dizajnu ladili aj podvozok. Sériovej výroby sa však nedočkala.

5 zaujímavých áut Lada Samara

Audi RS2

Oproti vyššie uvedeným spoluprácam je Audi RS2 iná káva. Rodinný kombík? Áno, ale riadne splašený. Špecifický modrý lak, disky kolies Porsche “Cup”, spätné zrkadlá ako z Porsche 911…tu už od pohľadu niečo nesedí. Porsche sa na ňom podieľalo vo veľkej miere. Zabezpečili vyladenie podvozku, bŕzd a zmeny na 2,2 litrovom turbobenzínovom 5 – valci podarili výkon vyhnať na skvelých 315 koní. To všetko v roku 1994.

5 zaujímavých áut Audi RS2

Renault Clio V6

Šialený počin francúzskej automobilky nebol rýdzo francúzsky. Spojenie Audi RS2 a Porsche je známe, ale o tomto ste pravdepodobne nepočuli. Pre modernizovanú verziu “Phase II” šialeného prcka s 3,0 l V6 motorom za prednými sedačkami (požičaným zo spoločného vývoja s PSA Group) najali Porsche. To prepracovalo vačkové hriadele, hlavy valcov a sacie zvody. Výsledkom bolo zvýšenie výkonu z pôvodných 227 koní na 255 koní.

5 zaujímavých áut renault Clio V6

Mercedes-Benz 500E W124

Porsche začiatkom 90. rokov potrebovalo finančnú injekciu. Tá vzišla aj zo spolupráce s Mercedes-Benz. Veľký sedan W124 dostal steroidy a zatopil vtedajšiemu BMW M5 E34. Úloha Porsche bola modifikovať 5,0 l V8 motor, ktorý pochádzal z R129 SL. Okrem toho Mercedes-Benz modifikoval zavesenie, rozchody kolies boli oveľa širšie ako na “bežnej” W124. Potvrdzujú to rozšírené blatníky kolies.

Mercedes 500E

Toto je 5 zaujímavých áut, ktoré vznikli zo spolupráce s Porsche.

Ak sa ti článok páčil, pridaj sa k nám na Facebooku 😉

Fotky
Lada, Audi, SEAT, Mercedes-Benz, Renault
Zdroj
carthrottle
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Close