Poradňa
Aké stierače kúpiť a kedy ich vymeniť? Poradíme s výberom

Stierače a špičkový výhľad z auta patria medzi najpodceňovanejšie elementy motoristického života. Ak patríte medzi ľudí, ktorí dbajú na pravidelnú výmenu opotrebovaných stieracích líšt, gratulujem. Na druhej strane sú vodiči, ktorí ich neriešia, veď prší len občas… Pri prvom poriadnom daždi ide komfort a bezpečnosť jazdy rapídne dole a niekedy aj kvôli “banalite” typu opotrebované stierače môže ísť o život. Pritom je jednoduché ich nielen kúpiť, ale aj vymeniť. Aké stierače kúpiť? Na trhu je množstvo značiek a typov rôznej kvality a ceny. Nepodceňujte lacné stierače! Samozrejme, že vo väčšine nedosahujú úroveň špičkových modelov, ale dokážu byť za 1/5 ceny drahých sád. A to sa najmä v zime môže hodiť…

Lacné stierače neodsudzujte
Prečo vám na zimu odporúčam lacné stierače? Poznám sám na sebe, že námrazu z predného skla nikdy dokonale neoškriabem. Taktiež nechávam stierače primrznuté cez noc na skle a zabudnem vypnúť dažďový senzor. Prvé, čo sa ráno stane po otočení kľúčom, je “prebehnutie” stieračov po zamrznutom skle s ostrými kryštálikmi mrazu, ktoré gumu nenávratne poškodia. Môžete mať tú najdrahšiu sadu s najjemnejšími gumičkami, pár takýchto prejdení po skle a stierače budú poškodené. Aj preto sa mi osvedčilo v zime použiť lacné (ale zároveň dobre fungujúce) stierače a vymeniť ich častejšie. Radšej použijem za zimu pár lacných sád, ako sa budem trápiť s jednou drahou, ktorú môžem kedykoľvek zničiť. V lete však používam drahšie a celkovo kvalitnejšie stierače.
Ak riešite otázku, aké stierače kúpiť, môžete v zime vyskúšať lacné stierače (a častejšie ich meniť) a v ostatných ročných obdobiach drahšie prémiové.
Ak máte otázky, poprípade aj zaujímavé skúsenosti s používaním a výberom správnych stieračov, podeľte sa o názory v komentároch. Aké stierače používate vy? Preferujete klasiku alebo novodobé ploché stierače? Aké stierače kúpiť podľa vás?
Kedy vymeniť stierače?
Viete, koľko vodičov jazdí s neschopnými stieračmi alebo s tými, ktoré už zďaleka neplnia svoju funkciu? Na cestách je ich bohužiaľ majorita. Pritom je to jedna z najlacnejších položiek. Stierače sa opotrebujú mechanicky a taktiež na nich pôsobí vonkajšie prostredie. V zime je to soľ a chlad, v lete zas vysoké teploty a slnečné žiarenie. Nepridávajú im ani niektoré menej kvalitné zmesi do ostrekovačov, ktoré poškodzujú gumu (aj lak auta, ale to je iná téma…). Ak máte predné sklo posiate drobnými krátermi, aj to sa započíta do zníženej životnosti. Taktiež zažratá špina, nečistoty, zvyšky hmyzu, popadané mini vetvičky, s ktorými potom “prebehnete” sklo, zapríčiňujú poškodenie stieračov. Preto je dobré čelné sklo čistiť aj “mechanicky” handrou a čističom skiel. Pomôžete stieračom : )
Pozri tiež:
Ako sa starať o kožu v aute a kožený interiér?
Stierače by ste mali vymeniť v prípade, že zjavne nedokážu kvalitne zotrieť čelné sklo pri výraznom daždi. Dobrou nápovedou môže byť jazda v noci počas dažďa. Tam sa slabiny opotrebovaných stieračov prejavia naplno. Stierače po smrti tiež zanechávajú nezotrené časti a “kreslia” po čelnom skle šmuhy. To spôsobujú poškodenia na gumičke, ktorá už nie je homogénna, ale má na sebe jemné trhliny. Vodítkom môže byť aj nadmerná hlučnosť (najmä v krajných polohách stieranej plochy), poskakovanie po skle a vŕzganie. V tomto prípade guma stvrdla a neplní funkciu.

Aké stierače kúpiť? Ramienkové alebo ploché?
Na trhu nájdete množstvo stieračov rozličnej kvality, ceny a v dvoch konštrukciách. Starším a overeným typom sú ramienkové stierače s kovovou konštrukciou. Novým typom a vo väčšine moderných áut použitým v prvovýrobe sú bezramienkové ploché stierače (Aero, flat, atď). Predtým, než si stierače kúpite, presvedčte sa o použitých rozmeroch na vašom vozidle. Áno, rozmery sa dajú dopasovať a nemusia byť presne ako z výroby, ale verte mi, že tie fungujú najlepšie. Dobrým vodítkom môže byť vyhľadanie stieračov podľa presného typu auta, napr. cez katalóg náhradných dielov Auto Kelly. Máte istotu, že kúpite správny rozmer. Taktiež si dajte pozor na typ uchytenia. Najčastejším je klasický háčik alebo “U” typ. Niektoré sady stieračov sú univerzálne (v balení máte adaptér na všetky uchytenia), iné sa vyrábajú pre konkrétne uchytenie.

Ramienkové stierače
Ide o klasický typ stieračov používaných už od pradávna. A pre staršie autá sú dodnes skvelou voľbou. Ak auto vyšlo z továrne s ramienkovými stieračmi, ploché (bezramienkové) nemusia sedieť stopercentne. Často sa stáva, že nesedia a dostatočne nepriliehajú buď na krajoch stieranej plochy alebo majú nedostatočný prítlak v mieste uchytenia. Aj preto nie vždy to nové je aj najlepšie. Ramienkové stierače sú overené a častokrát sú lacnejšie. Majú nevýhodu v tom, že vo vyšších rýchlostiach strácajú prítlak a napr. na diaľnici pri vyšších rýchlostiach sa môže stať, že kvalita stierania nebude stopercentná. Výrobcovia to riešia použitím aerodynamického spojlera (najmä na vodičovom dlhšom stierači), čím sa prítlak zvyšuje. Spojler má aj špičkový ramienkový stierač Valeo Silencio, ktorý momentálne tiež testujem a výsledky testu stieračov prinesiem už onedlho. Na druhej strane, problém s prítlakom sa líši od auta k autu. Záleží na sklone čelného skla, zakrivení a celkovom “odladení” sústavy stieračov. Dosť veľký problém s prítlakom stieračov mala napr. prvá moderná Škoda Octavia z roku 1996.
… v spolupráci s firmou Auto Kelly, ktorá mi dodala sady stieračov, už 6 mesiacov testujem a v praxi používam lacné, drahé, ramienkové a bezramienkové stierače. Výsledky už onedlho : )

Bezramienkové ploché stierače
Ide o novší typ konštrukcie stieračov. Gumičku nezatláča sústava kovových ramien, ale je súčasťou samonosnej konštrukcie s vnútornou výstuhou. Sú aerodynamické, tiché a majú dostatočný prítlak aj pri vysokých rýchlostiach. Taktiež ich životnosť je vyššia. Ich nevýhodou je kompatibilita so staršími autami. Môže sa vám stať, že po okrajoch skla nebudú dostatočne doliehať a tiež ich rameno stierača nebude stopercentne pritláčať. Je to však od auta k autu. Mám Mazdu 6, ktorá sa začala predávať v roku 2002, a ploché stierače jej veľmi “sedia”. Naopak, v rodine je BMW 3 E46 a tam ploché stierače po okrajoch nedoliehajú. Preto je najlepšie obetovať jednu sadu a vyskúšať, ako je na tom vaše auto. Nájsť správne stierače pre to vaše konkrétne čelné sklo môže trvať. Jednoducho, všetko je relatívne a preto ani v tomto prípade nemôžeme povedať, ktoré riešenie je určite lepšie a ktoré horšie : ) Taký je život…

Keďže stierače mením 2 – 3x ročne, zaujímalo ma, ako sú na tom drahé vs. lacné stierače a či v prémiovej triede (a cene) fungujú lepšie ploché stierače alebo klasické ramienkové stierače. Preto v spolupráci s firmou Auto Kelly, ktorá mi dodala sady stieračov, už 6 mesiacov testujem a v praxi používam lacné, drahé, ramienkové a bezramienkové stierače. “Deriem” poslednú sadu a už o dva týždne prinesiem praktické skúsenosti s objektívnym aj subjektívnym hodnotením. Ak stále neviete, aké stierače kúpiť, pomôžem vás výberom optimálnych stieračov pre vaše potreby.
A čo tekuté stierače?
Na trhu existujú aj “tekuté stierače”. O čo ide? Špeciálna látka, ktorá sa nanesie na (nielen) čelné sklo vytvára hladký a klzký film. Aerodynamické obtekanie vzduchu potom zabezpečí, že kvapky vody samovoľne “odtekajú”. Na internete sa dočítate, aké je to skvelé a novodobé riešenie a to, že klasické stierače už používať nemusíte. Omyl. Ja ich zástancom nie som, aj keď vedia byť nápomocné. Problematika je obsiahlejšia ako len dať/nedať tekuté stierače na čelné sklo a preto sa im povenujem v samostatnom článku.
Dnes sme si povedali všeobecné rady o tom, aké stierače kúpiť a kedy ich vymeniť. V ďalšom článku zhodnotím plusy a mínusy a odporučím konkrétne sady.
Ak sa ti článok páčil, zdieľaj ho so svojimi priateľmi a pomôž im k špičkovému výhľadu : )