Poradňa

Ako schladiť auto bez klimatizácie a zabrániť peklu v interiéri?

Máte auto bez klimatizácie? Alebo ju len neradi používate kvôli zdravotným dôvodom? Leto prichádza a čaká nás veľa dní horúčav. Na rovinu, klimatizácia je nenahraditeľným pomocníkom a nie je nič, čo ju nahradí a vytvorí rovnakú tepelnú pohodu na palube. Ako schladiť auto bez klimatizácie? Existuje niekoľko rád a tiež pomôcok (clona na čelné sklo…), ktoré dokážu v nepríjemnom teple pomôcť. Horúčavy nie sú len nepríjemné, ale aj mimoriadne nebezpečné. Prehriaty organizmus zapríčiňuje predĺženie reakčného času a tu už ide o život nielen váš, ale aj ostatných účastníkov premávky. Hrozí tiež kolaps a veľký pozor si musia dávať ľudia so srdcovo – cievnym ochorením. Výnimkou nie je ani dehydratácia. Ako sa pred teplom v aute brániť? Najdôležitejšia je prevencia… Tipy v článku sú vhodné aj pre ľudí, ktorí klímu používajú. Skrátite čas vychladenia interiéru a odľahčíte klimatizácii.

Pozri tiež:

Aké stierače kúpiť a kedy ich vymeniť? Poradíme s výberom

Ako schladiť auto bez klimatizácie? Najprv zabráňte tvorbe tepla

Osobne by som auto bez klimatizácie už nekúpil, či nové alebo aj jazdené. Také auto som mal a som tu, ale klimatizácia je nenahraditeľným pomocníkom. Najmä ak máte čierne kožené sedadlá a interiér ako ja v terajšom voze. Jazdím dlhé trasy, často sa pohybujem v okolí hlavného mesta (kde je veľmi teplo) a ako také “schladenie” v lete zažívam len pri návrate domov pod Tatry. O to viac “problémov” mi narobila klimatizácia minulého roku, keď ostala viac ako mesiac nefunkčná, a práve cez najhorúcejšie dni. Ak jazdíte len krátke trasy a v oblasti, kde teploty v lete nestúpajú k 35°C, dá sa žiť aj s autom bez klímy. Naši otcovia a dedovia to dokázali, a my nemusíme byť výnimkou.

akp schladiť auto bez klimatizácie

Skôr to, ako schladiť auto bez klimatizácie, je podstatné nepustiť do interiéru teplý vzduch a slnečné lúče. Čo tým myslím? Sedliacky rozum vyhráva. Ak je to možné, neparkujte na priamom slnku. Nájdite tieň, vyhľadajte stromy, premyslite si polohu zaparkovaného auta. V nákupnom centre zaparkujte v podzemnej garáži, nie na vonkajšom parkovisku. Viem, že často sa nedá zaparkovať podľa svojej vôle, ale ak je to možné, využite fyzikálne zákony naplno a pusťte počas parkovania do interiéru čo najmenej tepla. Dobrou pomôckou pri parkovaní na slnku sú clony na čelné sklo. Pri poruche klimatizácie som od Auto Kelly dostal na test štyri produkty, z toho dve clony na čelné sklo boli vonkajšie, dve vnútorné.

Vonkajšia a vnútorná clona na čelné sklo je praktickým pomocníkom

Obe riešenia majú výhody/nevýhody. Vonkajšia clona lepšie prekryje čelné sklo a má potenciál byť účinnejšou. Nevýhodou je, že pred bytovkou alebo domom sa stáva potencionálnym objektom krádeže. Ak však parkujete na dvore, nie je sa čoho báť, navyše sú veľmi lacné. Účinok je zjavný a výrazne obmedzí zvyšovanie tepla v interiéri. Clona na čelné sklo zabraňuje rozpáleniu prednej časti interiéru, z ktorej sála najväčšia porcia tepla a ktorej komponenty sú horúce (volant, radiaca páka, predné sedadlá). A pomôže aj v zime. Ak použijete vonkajšiu clonu, čelné sklo nezamrzne a ráno neprídete o drahocenné minúty, ktoré by ste venovali škrabke a premrznutým rukám (existujú aj rýdzo zimné clony). Len si pri kúpe skontrolujte rozmery, menšia fólia ako čelné sklo obmedzí vznik tepla, ale plne účinná nebude. Ak clonu nemáte alebo ju z rôznych dôvodov nechcete, v tých najväčších teplách môže pomôcť aj zakrytie sedadiel bielymi ručníkmi alebo plachtou…

akp schladiť auto bez klimatizácie fólia na čelné sklo
Pri vonkajšej fólii (clone) si skontrolujte správne rozmery. Malá fólia bude menej účinná. Väčšia šírka nevadí, jednoducho ju zložíte. Na výšku by mala prekrývať celé čelné sklo, ako v tomto prípade.
akp schladiť auto bez klimatizácie fólia na čelné sklo
Táto clona je Mazde 6 malá… 😉

Vnútorná clona na čelné sklo nie je objektom zlodejov a aj jej nasadenie je jednoduchšie. Ak máte na čelnom skle prísavku alebo autokameru, musíte trochu improvizovať, pri nasadení vám môžu prekážať. Vnútorná clona na čelné sklo drží prostredníctvom dvoch prísaviek. Okrem klasickej je v ponuke aj hrubá, odolná a celkom štýlová clona Sparco. Dizajn imituje vzhľad športových sedadiel a navyše má veľmi dimenzované rozmery. Ak máte náladu a čas, clonu môžete použiť aj na zadné sklo a ešte väčšmi obmedzíte tvorbu tepla.

akp schladiť auto bez klimatizácie fólia na čelné sklo
Vnútorná clona sa ľahšie nasádza a nie je objektom zlodejov. Prísavka na mobil alebo autokamera môžu zavadzať, avšak dá sa s tým popasovať a improvizovať.

akp schladiť auto bez klimatizácie fólia na čelné sklo

Nechajte otvorené okná… aj pri parkovaní

Ďalšou dobrou radou je ponechanie otvorených okien pri státí. Len mierne pootvorenie vodičovho a zároveň spolujazdcového bočného okna vytvorí prievan a vzduch sa v rozpálenom interiéri čiastočne chladí. Samozrejme, opäť treba použiť sedliacky rozum a  neotvárať okná tam, kde hrozí vykradnutie auta. Sú však situácie, kde je to úplne bezpečné. Pomôcť môžu aj deflektory na bočné sklá. Mal som ich kedy na starej Renault Laguna a išlo o výbornú praktickú pomôcku. Pri státí môžete bezpečnejšie pootvoriť okná a pri jazde s otvorenými oknami znižujú prievan a zvyšujú akustickú pohodu.

Zamávajte horúčave zbohom

Tipom, ako schladiť auto bez klimatizácie je pred jazdou zamávať dverami. Zdá sa vám to úsmevné? Veru, funguje to. Najprv stiahnite spolujazdcové okno a potom párkrát zamávajte vodičovými dverami. Vytvorí sa podtlak a teplý vzduch “pumpuje” mimo interiér vozidla. Jednoduché a účinné. Ak vám počas jazdy samotná ventilácia stačiť nebude, namiesto predných okien otvorte tie zadné. V aute budete mať menší prievan a horúci vzduch uniká lepšie cez zadné bočné okná.

ako schladiť auto bez klimatizácie
Aj manuálna klíma je nenahraditeľným pomocníkom. Ak ju nemáte / nechcete používať, súčet tipov a trikov z článku vám určite pomôže k väčšej pohode za volantom.

Ak kupujete staršie auto bez klímy, zvážte tmavé a čierne lakovanie. Je mi jasné, že na farbu sa pri kúpe auta nepozerá (aspoň vo väčšine prípadov), ale v čiernom aute bez klímy budete v lete trpieť. V jednom z pokusov ostala strieborná Honda Civic po hodine státia na slnku v interiéri o 6 °C chladnejšia ako rovnaké auto s čiernou farbou.

Všetky rady a pomôcky z dnešného článku klimatizáciu nenahradia. Ak sa vám klíma pokazí, v aute ju nemáte alebo ju nechcete používať, vo výraznej miere prispejú k pohode a bezpečnosti na palube auta. Clona na čelné sklo je univerzálna vec. Ani neviete, v koľkých situáciach sa vám hodí. Idete autom do prírody alebo kempovať a potrebujete pod zadok “deku”? V kufri máte clonu, niečo ako prenosnú karimatku : )

Počas horúčav tiež nezabúdajte na pravidelný pitný režim a pauzy na dlhých cestách, ideálne každé dve hodiny. Tipom starších taxikárov je aj priloženie mokrého preloženého uteráku na šiju.

Za poskytnutie produktov ďakujem spoločnosti Auto Kelly Slovensko.

Ak sa ti článok páčil, pridaj sa k nám na Facebooku 😉

Fotky
pixabay/vainodesositispixabay/MikesPhotos
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Close