Poradňa

Ako zrušiť PZP? Poradíme tiež, kedy zrušiť PZP

Ak chcete vedieť, ako zrušiť PZP, môžete mať na to rôzne dôvody. Možno platíte za terajšie povinné zmluvné poistenie auta priveľa a chceli by ste lacnejšiu zmluvu, chcete zmeniť poisťovňu alebo auto predávate. Bez toho, aby ste auto predávali, máte právo povinné zmluvné poistenie auta raz ročne zrušiť. Nezdá sa to, ale aj napriek tomu, že PZP máte uzatvorené 5, možno aj 10 rokov v jednej poisťovni a maximálnou zľavou za bezškodový priebeh ste si istý, oplatí sa namodelovať nové PZP. Môžete ušetriť desiatky eur. Kedy zrušiť PZP? Postup má určité pravidlá a dôležitých je 6 týždňov pred výročím zmluvy. V rubrike poradňa prinášame praktický návod, ako zrušiť PZP

Pozri tiež:

Vyložené nohy na palubnej doske môžu mať fatálne následky!

Dôležité informácie o tom, ako a kedy zrušiť PZP

Výpoveď pre povinné zmluvné poistenie auta (PZP) môžete podať len písomne a musí spĺňať povinné zákonné náležitosti. Správna výpoveď obsahuje osobné údaje poistníka, adresu poisťovne, číslo poistnej zmluvy a podpis poistníka. Výpoveď poistnej zmluvy musíte doručiť do sídla poisťovne najneskôr prvý deň 6-týždňovej lehoty pred ukončím poistného obdobia (výročný deň).

Je pravidlom, že poisťovne posielajú šek na ďalšie zmluvné obdobie a potrebné dokumenty 8 týždňov pred výročným dňom. V takom prípade máte 2 týždne na to, aby ste na adresu poisťovne poslali výpoveď PZP. Na výpoveď sa podpisuje poistník (osoba, ktorá uzatvárala zmluvu o poistení). Vytlačte si dve kópie výpovede, jedna kópia ostáva vám. Výpoveď PZP pošlite doporučene a vyžiadajte si v nej od poisťovne aj zaslanie potvrdenie o bezškodovom priebehu (zíde sa pri uzatvorení nového PZP).

Pozri tiež:

Aké stierače kúpiť a kedy ich vymeniť? Poradíme s výberom

Výpoveď PZP zašlite doporučene

Výpoveď môžete odovzdať osobne aj v niektorej pobočke poisťovni osobne. Moja skúsenosť spred 3 rokov – pracovník ju neakceptoval a požadoval poslať výpoveď PZP doporučene na adresu poisťovne. Poisťovňa by vám ma základe vašej výpovede mala zaslať potvrdenie o ukončení poistky k výročnému dňu. Z praxe viem, že potvrdenia chodia často neskoro a vy si nie ste istý zrušením zmluvy. Aj preto je potrebné poslať výpoveď doporučene. V rukách máte doklad a “istotu” o tom, že ste výpoveď zaslali. Teraz už viete, ako zrušiť PZP.

Pri vybavovaní novej PZP môžete využiť online internetové generátory PZP, služby finančných agentov alebo ísť rovno na pobočku poisťovne.

Ostatné prípady, kedy zrušiť PZP

PZP môžete okrem termínu pred výročím zrušiť aj v týchto situáciach.

    1. Predaj auta – po odhlásení auta na polícii pošlete výpoveď PZP do poisťovni spolu s kópiu TP s údajmi nového majiteľa (vami odhláseného auta).
    2. Po vzniku škodovej udalosti – povinné zmluvné poistenie auta môžete zrušiť do jedného mesiaca od nahlásenia škodovej udalosti poisťovni.
    3. Krádež auta – PZP zrušíte bez ohľadu na výročný deň výpoveďou poisťovni, výpoveď pošlete spolu s prijatím oznámenia o krádeži motorového vozidla príslušným orgánom.
    4. Vyradenie z evidencie – výpoveď poisťovni zašlete spolu s oznámením o vyradení z evidencie vozidiel.
    5. Totálna škoda

Ak sa ti článok páčil, pridaj sa k nám na Facebooku 😉

Fotky
QuoteInspector Flickr
Zdroj
poistenie.sk, superpoistenie, onlineporovnanie, union
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Close