Reportáže

Môže Audi S3 poraziť staršie Audi RS4? Osemvalec proti štvorvalcu!

Výkon áut sa za poslednú dekádu posunul raketovo dopredu. Či boli staršie autá lepšie ako nové nechám na vás, každopádne na poli jazdnej dynamiky si novinky mohutne polepšili. Prepĺňané dvojlitrové štvorvalce v spolupráci s automatickými prevodovkami dosahujú skutočne krátke časy zrýchlenia a poskytujú úžasnú dynamiky. Mnohí im vyčítajú, že im chýba charizma, a ja sa nehádam. Tento duel potvrdzuje úžasnú dynamiku dnešných výkonných štvorvalcov. Posúďte sami, staršie Audi RS4 chlapi z CarWow postavili proti novému Audi S3. Že to má mladší brat proti plnotučnému V8 v RS4 vopred prehnané? Budete prekvapení… A potvrdzujú to aj časy zrýchlenia 0-100 km/h.

Pozri tiež:

Audi RS4 vs Porsche 911 GTS? “Rodinný kombík” sa vyrovná športiaku

Audi RS4 B7 vs Audi S3 vekový rozdiel nezaprú.

Audi RS4 B7 má pod kapotou motor zo “starých dobrých čias”. Atmosférický osemvalec s objemom 4,2 l produkuje 420 koní a 430 Nm. Pohotovostná hmotnosť je 1680 kg a prevodovka 6 -stupňová manuálna. Audi S3 má koní “len” 310, ktoré posiela na cestu prostredníctvom 7 – stupňovej prevodovky S-tronic s Launch Controlom. Váži o 200 kg menej ako staršia RS4.

Osemvalec proti štvorvalcu = charizma proti absolútnej dynamike

Čo však dynamika? Audi S3 vyhralo v pretekoch z miesta o solídny kus pred RS4 B7. Pri pretekoch s letmým štartom boli obe Audi veľmi vyrovnané. Takže menší brat so štvorvalcom rýchlejší ako plnotučný V8 v RS4? Veru, áno… Ak sa však pozrieme na udávané dynamické parametre, nie je sa čomu čudovať. Audi RS4 B7 zrýchli na stovku za 4,9 sekúnd, nové Audi S3 len za 4,6 sekúnd! Neuveriteľne číslo na elegantný (aj keď okorenený) sedan so štvorvalcom pod kapotou.

Aj keď je S3 rýchlejšia ako pravé RS4 s manuálom, pri výbere by som neváhal a zvolil atmosférický V8 staršieho bračeka. Jedna vec je absolútna dynamika, druhá zasa pocit z rýchlosti, otáčky atmosférického motora a manuálna prevodovka. Tomu druhému sa hovorí charizma a tú veľkému V8 nikto nevezme…

Ak sa ti článok páčil, pridaj sa k nám na Facebooku 😉

Fotky
carwow
Zdroj
carwow
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Close