NovinkyTechnika

BMW vraj vyrába najlepšie naftové motory. Tak skoro sa nafty nevzdá

Dieselové motory sú na pretrase dňa od škandálu Dieselgate. Čoraz viac automobiliek sa obracia vznetovému motoru chrbtom, aby sa sústredili na elektrifikáciu a benzínové motory. Nedávnym príkladom je Porsche, ktoré úplne zanevrie na dieselové motory. Aj Peugeot nedávno ohlásil zmenu stratégie, nové dieselové motory HDi motory už vyvíjať nebude. Avšak Mercedes-Benz alebo BMW vidia veci inak. Tvrdia, že diesel môže koexistovať spolu s elektrifikovanými pohonnými jednotkami a benzínovými motormi. Mníchovská značka navyše tvrdí, že vyrába najlepšie naftové motory.

Pozri tiež:

Nové BMW X7: Najväčšie a najluxusnejšie SUV BMW je tu!

“Viac menej najlepšie naftové motory..”

V interview s austrálskym časopisom GoAuto na autosalóne v Paríži člen predstavenstva Klaus Froehlich oznámil, že BMW je naďalej odhodlané vyvíjať dieselové motory aj po afére Dieselgate a celkovom zbrojení proti nafte. Nielen to, ale opísal vývoj takýchto motorov ako “dosť dramatický”. Dodáva, že BMW má dnes “viacmenej najlepšie naftové motory”. Ďalej uviedol, že výsledky skúšok ukazujú, že ich naftiaky majú najnižšie emisie v priemysle.

Najlepší dieselový motor BMW môže dostať stopku

Zatiaľ čo budúcnosť bežných štvorvalcových a šesťvalcových dieselov BMW je svetlá, so špičkovými pohonnými jednotkami ako napr. v modeli M550d xDrive je situácia zložitejšia. 3,0 l šesťvalcový motor prepĺňaný štvoricou turbodúchadiel čelí neistote budúcnosti. Froehlich pripúšťa, že bude ťažké vylepšiť motor tak, aby spĺňal prísnejšie predpisy týkajúce sa emisií. Segment trhu s dieselovými motormi s vysokým výkonom je navyše pomerne malý, takže investovanie veľa peňazí a času do ďalšieho vývoja pre “najlepší naftový motor” by nepredstavovalo životaschopné riešenie vzhľadom na slabý obchodný dopad.

Pozri tiež:

30 ročné BMW E30 325i: Koľko koní zostalo po 450 000 km?

Zjednodušenie ponuky

Počas toho istého rozhovoru člen predstavenstva BMW uviedol, že ponuka dieselových motorov môže byť v nadchádzajúcich rokoch okresaná. S odvolaním sa na súčasne dostupnú verziu 3,0 litrov v konfiguráciách s jedným, dvomi a štyrmi turbodúchadlami Froehlich predpovedal, že v budúcnosti by mohlo existovať “jedno riešenie s dvoma úrovňami výkonu”.

Myslíte si, že najlepší dieselový motor vyrába BMW? Dajte vedieť v komentároch.

Ak sa ti článok páčil, pridaj sa k nám na Facebooku 😉

Fotky
BMW
Zdroj
GoAuto
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pozrite sa tiež

Close
Close