NovinkyReportáže

Dojazd na rezervu. Koľko prejdete, ak svieti dojazd 0 km?

Napovie Audi SQ5, Hamish a Andy

Veľmi dobre poznám situáciu, kedy mám čas. Aj po zasvietený hladného oka… Kilometer za kilometrom, diaľničná jazda, a mne je v aute tak dobre. Provokujem dojazd na rezervu. Často idem až “na krv” a a svieti mi na palubáku dojazd 0 km. Ja viem, nemal by som…tankujem stále plnú nádrž a občas sa pritrafí aj vyjazdenie takmer do sucha. Pravdepodobne to poznáte, v hektickej dobe sa to stáva. Určite to však neodporúčam. Viete však, koľko km prejde auto s nulovým dojazdom? Vedzte, že 0 km neznamená paniku a vy môžete k v jazde pokračovať. Palivové čerpadlo sa vám nepoďakuje, každopádne v nádrži ostane ešte dosť paliva. Pri každom aute je to však iné. Austrálčania Andy a Hamish vyskúšali, koľko prejde Audi SQ5. Svieti mu dojazd 0 km. Tipnete si správne? Nádrž vyjazdili úplne do sucha, až po zastavenie…

Dojazd na rezervu nepodceňujte, ale ani nepanikárte

Od momentu, kedy zasvietil dojazd 0 km, prešla dvojica ešte značných 112 km! Treba pripomenúť, že v ekonomickej mimomestskej prevádzke. V mestskej premávke to mohlo byť o 1/3 menej. Pokus si môžete pozrieť na videu. Automobilky tak chránia aj vodičov, dojazd 0 km na palubáku neznamená 0 km v reáli. A to je dobre.

Vyskúšali ste, koľko prejdete na dojazd 0 km?

Koľko km prejdete na rezervu vy? Pravdepodobne ste to úplne do sucha neskúšali. Ale viem si predstaviť, že rezerva svieti, vy hľadáte pumpu, tá nikde a očami kontrolujete, koľko km ste už takto prešli. Píšem z vlastnej skúsenosti. Nemôžeme však zovšeobecňovať, každé auto prepočítava dojazd inak.

Moja Mazda 6 2,0 MZR z roku 2006 hlási pri rozsvietení hladného oka dojazd okolo 30 km. V nádrži je vtedy okolo 5 litrov paliva. Pri priemernej spotrebe 8,5 – 9 l/100 km tak dojazd vychádza na nejakých 60 km. Na dojazd 0 km tak prejdem ešte ďalších 30 km. A to sa mi aj podarilo. Nechcem vedieť, koľko paliva mi vtedy ostalo v nádrži. Za predraženú diaľničnú benzínku som bol mimoriadne vďačný.

Fotky
Hamish & Andy
Zdroj
Hamish & Andy
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pozrite sa tiež

Close
Close