NovinkyReportáže

Drahšie autá nás v budúcnosti neminú. Prečo?

Drahšie autá budúcnosti? Áno, a najmä ak pôjde o elektromobily. Elektromobilita prináša okrem riešení aj nové problémy. Jedným z nich budú aj drahšie autá, napriek tomu, že automobilky budú chcieť elektromobily sprístupniť širokým masám. Prečo? O tom porozprával predseda dozornej rady Volkswagen Hans Dieter Pötsch.

Pozri tiež:
Prečo šéf Volkswagenu pripúšťa pád nemeckých automobiliek?

drahe auta buducnosti

„Našim cieľom je sprístupniť elektromobily pre čo najširšie spektrum ľudí,“ povedal pre Welt am Sonntag Pötsch. Dodal však, že udržať nízke ceny bude výzvou, najmä ak porovnáme bežné autá so spaľovacími motormi a elektromobily. Drahšie autá nás tak pravdepodobne neminú. „Pokiaľ ide o elektromobily, ceny nemôžu zostať na rovnakej úrovni ako v súčasnosti porovnateľne veľké autá so spaľovacími motormi, a to najmä v segmente menších áut. A to je logické, pretože pri malých autách idú výrobcovia nadoraz a zisk na jedno predané auto je oveľa nižší, ako to je napr. pri luxusných SUV. Jedným z najdrahších komponentov elektromobilov je batéria. Kým nezlacnie ich výroba, na drahšie autá s elektrickým pohonom si podľa VW musíme zvykať.

Drahšie autá (nie) pre každého?

Pötsch ďalej tvrdí, že vznikne situácia, kedy si ľudia s nízkym príjmom možno nebudú môcť dovoliť kúpiť elektromobil budúcnosti. A to je už problém, nakoľko výrobcovia áut plánujú prechod na elektrický pohon vo veľkom. Ak sa pozrieme ďalej do budúcnosti, predseda dozornej rady tvrdí, že k elektrickým autám vraj nebude žiadna alternatíva. S tým si osobne nie som veľmi istý, každopádne ak nás “veľký šéf” z VW upozorňuje na zdražovanie, vedzte, že k nemu naozaj dôjde.

Za tento “pokrok” môžeme vďačiť najmä úradníkom z Európskej únie. Tá rozhodla, že emisie CO2 do roku 2030 je nutné znížiť o 37,5 % (základom pre výpočet má byť rok 2021)! Je teda zaujímavé, čo nás čaká na poli mobility. Na jednej strane tlak EÚ a automobiliek ku prechodu na elektromobily, na strane druhej ľudia, ktorí budú naďalej chcieť tradičné a lacnejšie autá so spaľovacím motorom. Aj keď je trend jasný, predsa sa môže stať, že kvôli požiadavkám ľudí tu budú autá so spaľovákmi dlhšie, ako predpokladáme (ako alternatíva k elektromobilom). A to aj napriek prísnym emisným reguláciám. Ak však budeme chcieť ísť s dobou a elektromobilitou, drahšie autá nás neminú.

Fotky
VW
Zdroj
Welt am Sonntag
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button