Poradňa

Dym z výfuku je diagnostikou zdarma. Kedy značí opotrebovaný motor?

Dym z výfuku je “schizofrenickým” problémom. Podľa toho, akej je farby, môže ísť o vážny problém motora alebo len prirodzenú súčasť. Viete, čo značí čierny dym, sivo modrý dym alebo biely dym z výfuku, ktorý dymom ani nie je? Po prečítaní článku budete v tématike dymu z výfuku zbehlejší a možno vás aj upokojím. Ak ste anglicky hovoriaci, pozrite si podarené video od Car Throttle a bude vám všetko jasné. Ak nie, čítajte ďalej…

Biely dym je len vodná para

Biele zafarbenie výfukových plynov je vo svojej podstate len obyčajná vodná para. Nemusí znamenať žiadny problém, alebo máte veľký prúser a hrozí kolaps motora. Tento “dym” je prirodzený, ak jazdíte na krátke trasy a vo výfukovom systéme vám skondenzuje voda. Tá sa pri následnom štarte motora premieňa na vodnú paru a frčí do ovzdušia. Žiadny problém, je to prirodzené. Jediné, čomu jav škodí, je výfukový systém. Nadmerná vlhkosť spôsobuje vnútornú koróziu. Pri krátkych jazdách to však neovplyvníte.

Ak vyrábate nové nebíčko a oblaky bieleho dymu aj po dlhšej jazde a riadne zohriatom motore, je tu problém. Môže to mať viacero príčin. Najčastejšou je vadné tesnenie pod hlavou valcov. Následne do valca preniká voda (chladiaca kvapalina) a motor ju spaľuje. Výnimkou nie sú ani prasknuté bloky motora medzi valcami alebo prasknutá samotná hlava. A nemusí ísť ani o staré autá. Vadným tesnením hlavy valcov sa “preslávil” posledný Ford Focus RS. Výrobná vada tesnení nenechala na seba dlho čakať. Ak vám motor hulí nejako takto, vedzte, že ide o technický problém. Riešenie neodkladajte. Problém môžte odhaliť aj nazretím do expanznej nádoby chladiacej sústavy. Ak je v nej mastný fľak, do systému sa dostáva olej. Naopak, ak je na olejovom viečku bielohnedá emulzia, do oleja sa dostáva voda. Nepanikárte, ak máte pod viečkom miernu emulziu po krátkych jazdách. Tento jav je normálny.

Modrý dym prezrádza žrúta oleja

Určitá spotreba oleja je pre spaľovacie motory prirodzená. Niektoré drahocenné mazivo žerú viac, iné minimálne. Záleží aj od jazdného štýlu a toho, v akom spektre otáčok najčastejšie motor používate. Pri častom nazretí do červeného poľa otáčkomera alebo dlhých diaľničných jazdách je spotreba oleja vyššia. Na prvý pohľad si nemusíte nič všimnúť, keďže motor nedymí. Ak však začne dymiť na sivo s modrastým nádychom, znamená to mechanické opotrebenie agregátu. “Sťastnejší” sú tí, ktorým dymí iba po studenom štarte. Ak dymí aj zohriaty, čaká vás GO motora, alebo časté dolievanie oleja (záleží na hodnote auta a osobnému vzťahu k životnému prostrediu : ).

Ak sa ti článok páči, pridaj sa k nám na Facebooku 😉

Pri sivo modrom dyme z výfuku motor spaľuje spolu s palivom aj olej. Príčinou sú opotrebované mechanické súčasti, ako napr. piestne krúžky, steny valcov alebo guferá ventilov. Pri nadmernej spotrebe oleja dostáva “sodu” aj katalyzátor a lambda sonda. Pri aute za pár stovák však zvážte, či je oprava rentabilná.

Zákerný čierny dym z výfuku

Ani čierny dym nemusí znamenať hneď problém s motorom. Všeobecne značí spaľovanie bohatej zmesi, kedy motor páli viac paliva, ako je optimálne. Najjednoduchším dôvodom často býva zanesený vzduchový filter. Motor nedostáva potrebné množstvo vzduchu a výsledkom je aj znížený výkon. Vážnejším problémom môže byť lambda sonda, ktorá sa porúčala a zle riadi pomer vzduchu a paliva. Taktiež vstrekovače alebo pri common rail diesloch vysokotlakové čerpadlo môže byť príčinou problémov. Nesprávne údaje môže riadiacej jednotke dávať napr. aj chybná váha vzduchu, v dôsledku čoho motor spaľuje príliš bohatú zmes. Ak však máte starší diesel bez filtra pevných častíc, je čierny dym z výfuku do určite miery prirodzeným javom. Hlavne pri šliapnutí na plyn v nízkych otáčkach. Avšak heslo “no smoke, no fun” v tomto prípade neplatí : )

Stretli ste sa pri vlastníctve auta s vyššie uvedenými problémami? Žerie vám motor olej? Podeľte sa so skúsenosťami s konkrétnymi motormi v diskusii pod článkom.

Fotky
maschoff69
Zdroj
Ben JardineEddie Carraramaschoff69Sander MääritsCar Throttle
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button