Novinky

Elektrická Honda e: Elektromobil pre petrolheadov?

Honda e má pohon zadných kolies a perfektné rozloženie hmotnosti

Nie je to tak dávno, čo nám Honda odhalila náčrty svojho prvého plne elektrického mestského autíčka. Dizajn mnohým pripomínal, aj teraz stále odkazuje, na ikonický hatchback začiatku 70. rokov, a to 1. generáciu Hondy Civic. Teraz sa Japonci zase rozhovorili o technických parametroch malého elektromobilu. Aká bude elektrická Honda e?

Honda civic mk1

Kde sú baterky?

Honda prezradila, že auto navrhovala kompletne od podlahy. Inžinieri sa snažili držať hesla, ktoré mali veľkým napísané na nástenke – „odmeňujúci zážitok z jazdy s výbornou spätnou väzbou“. Na dosiahnutie tohto hesla, inžinieri zakomponovali 35,5 kWh lítium-iónový akumulátor do podlahy medzi nápravy. K výborným pozitívom umiestnenia batérie pod nohy pasažierov patrí okrem perfektného rozloženia hmotnosti 50:50 medzi predné a zadné kolesá aj nízke položené ťažisko celého vozidla.

elektrická Honda e v prvých špecifikáciach

Baterky sú chladené vodou a vďaka novým typom konektorov Type 2 AC a CCC2 DC ich za 30 minút dobijete na 80%. Za pol hodinu získame dojazd 160 kilometrov. Keď ale sa akumulátor dobije na 100%, dojazd sa zvýši na celých 200 kilometrov. Na začiatok trochu slabšie, predovšetkým je to však úplne prvý elektromobil od Hondy. Honda e bude určená hlavne do mesta a okolia. A tak by to mohla zvládnuť aj so slabšou kapacitou batérie a menším dojazdom.

Náhon na „správne“ kolesá

Informácia, ktorá nás ale najviac potešila je, že Honda e bude mať pohon zadných kolies. Medzi nimi totiž bude elektromotor s vysokým krútiacim momentom. Dúfame, že presné hodnoty tiež Honda čoskoro zverejní. Inžinieri nastavili stabilizačný systém tak, aby zabezpečili čo najväčšiu presnosť riadenia aj počas ostrej akcelerácie i optimálny handling. Honda opisuje svoj elektromobil ako „novú generáciu malých automobilov, z ktorej budeme mať príjemný zážitok po jazde mestom a tesné manévre pri parkovaní zvládneme bez námahy“. Takto to znie celkom zaujímavo, avšak musíme byť realisti, a tak počkať na test Hondy e.

elektrická Honda e v prvých špecifikáciach

Počet objednávok sa stále zvyšuje

Oficiálne predstavenie elektrickej Hondy e sa odhaľuje ku koncu tohto roka. Doteraz Honda stihla dostať už 31 000 objednávok na malý automobil, aj napriek nezverejnenej cenovke. So šikovným prekalibrovaním stabilizačných systémov by podľa nás mohla byť elektrická Honda e celkom zábavným hatchback-om, tak ako tomu bolo aj v 70.-80. rokoch.

Fotky
Honda
Zdroj
motor1.com
Tags
Zobraziť viac

Matej Lábaj

"Rád si užijem zábavné auto na peknej okreske. Vždy ale myslím na to, čo sa môže skrývať za ďalšou zákrutou."

Súvisiace články

2 komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pozrite sa tiež

Close
Close