Reportáže

O koľko je nová Honda Civic Type-R rýchlejšia oproti Megane RS a i30 N?

Nová Honda Civic Type-R už nie je úplnou novinkou, stále však ide o zjav na kolesách. Okrem expresívneho vzhľadu ponúka na pomery predokoliek aj brutálny výkon. Nie nadarmo, je totiž najrýchlejšou predokolkou na okruhu. Špičkový výkon predviedla aj v pretekoch z miesta, ktorý uskutočnil Top Gear. Je jasné, že slabší konkurenti v podobe Renault Megane RS a skvelého Hyundai i30 N budú ťahať oproti expresívnej Japonke za slabší koniec. Pozrite si, o koľko ich zanechala za sebou.

Honda Civic Type-R je kráľovnou disciplíny

Honda Civic Type-R má pod kapotou dvojlitrový turbobenzín s výkonom 320 koní a krútiakom 400 Nm. Na predné kolesá ho prenáša cez presnú 6-stupňovú manuálnu prevodovku. Na stovku šprintuje za krásnych 5,7 sekúnd, maximálka je na pomery triedy šialených 272 km/h. Áno, až také rýchle sú dnešné hothatche…

Pozri tiež:

Audi RS4 vs Porsche 911 GTS? “Rodinný kombík” sa vyrovná športiaku

Na štartovom poli stojí aj hulvát triedy, Hyundai i30 N. To, akú zvukovú kulisu sprevádza jazda v ostrom režime N je skvelé. Aj preto dostal odo mňa expresívnu prezývku. Je mi však jasné, že v tomto porovnaní bude ťahať za kratší koniec. Výkon verzie Performance je 275 koní a krútiaci moment 353 Nm. Doluje ich z 2,0 l turbobenzínu. Na stovke je za 6,1 s a maximálka je obligátnych 250 km/h.

No a nakoniec najmladšie auto z porovnania. Mechanický pomaranč, Renault Megane RS. Má najmenšie srdce, ale výkonom predčí i30 N. 280 koní a 390 Nm dáva “len” z 1,8 l turbomotora. 0-100 km/h zvládne za 5,8 sekúnd (oficiálne takmer ako Type-R!) a maximálne uháňa 255 km/h.

Porovnanie dopadlo podľa očakávaní. Najrýchlejšia Honda Civic Type-R však papierovým zrýchlením podobný Megane RS zanechala výrazne za sebou. Traja najväčší konkurenti sa stretli na štartovom poli a Honda je v tomto prípade kráľovnou. Iné by bolo, ak by sa stretli v disciplíne “zábava”. Tam by aj papierovo slabší Hyundai i30 N zamiešal karty, to mi verte.

Ak sa ti článok páčil, pridaj sa k nám na Facebooku 😉

Fotky
Top Gear
Zdroj
Top Gear
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Close