Poradňa

Kožený interiér: Ako sa starať o kožu v aute?

Aj keď mi čierne kožené sedadlá v horúčavách letných mesiacov nerobia dvakrát radosť, ich údržba je o poznanie ľahšia. Oproti látkovému čalúneniu majú výhody aj nevýhody. Ľahko ich udržíte čisté aj bez nevkusných farebných poťahov s rôznymi tuningovými názvami : ) Treba však dodržať základné pravidlá, aby koža v aute vydržala čo najdlhšie pružná, mäkká a bez prasklín. A samozrejme čistá. A keď budete chcieť auto v budúcnosti predať, zachovalý kožený interiér sa vám odvďačí vyššou sumou na kúpno-predajnej zmluve : ) Poradím vám ako sa starať o kožu v aute.

ako sa starať o kožu v aute

Kožený interiér je nenáročný, ale…

Už od mojich „auto detailingových“ začiatkov používam dva produkty, s ktorými som mimoriadne spokojný. Prvým je univerzálny čistič, tzv. APC, druhým renovátor kože Leather Rejuvenator od Surf City Garage. Zriedeným APC kožu dokonale vyčistím a následne naimpregnujem spomínaným renovátorom kože.

Od Auto Kelly som dostal na vyskúšanie bohatý balíček starostlivosti o kožu od základných utierok až po profesionálne produkty od Sonaxu. Bol som zvedavý, aké budú v porovnaní s „mojím“ tradičným riešením. Musím uznať, že ma potešili. Produkty sme vyskúšali na 8 ročnej Honde Accord Type-S so 130 000 km a Mazde 6 z r. 2006 so 200 000 km na odometri.

Aké máte skúsenosti s údržbou pre kožené sedadlá a interiér vy? Ktoré produkty sa vám osvedčili? Ak používate jednoduché recepty starých mám a otcov, sem s nimi v komentároch pod článkom. Radi si prečítame aj (ne)tradičné riešenia na čistenie a údržbu koženého interiéru.

Prečo sa vôbec starať o kožené sedadlá a časti interiéru? Ak máte čierne alebo tmavé kožené sedadlá, špinu na nich voľných okom nevidieť. Nemyslím teraz výrazne fľaky napr. po  zmrzline alebo vyliatej tekutine. Ide o bežnú špinu v podobe prachu, potu, oteru z nohavíc, odevov. Tie zanechajú na koženom sedadle špinavú vrstvu, o ktorej by vedeli hovoriť majitelia svetlých kožených interiérov. Ostáva veru aj na čiernej koži a preto je potrebné ju občas vyčistiť. Pri svetlých interiéroch to ani nemusíme spomínať.

Popraskaná a stvrdnutá koža v aute nemá šancu

Ďalším dôvodom, prečo sa o kožené sedadlá a interiér celkovo starať, je vzhľad a funkčnosť. Určite nechcete, aby vám stvrdnutá koža popraskala a vyzerala zle. Predsa, kožený interiér je stále považovaný za to „luxusnejšie“ a často sa zaň pripláca. Koža v aute, ktorá čistič ani produkt na oživenie nevidela, dokáže oveľa rýchlejšie zostarnúť. No a nakoniec ide aj o hygienu. Kto by chcel sadať na páchnuce sedadlá s ktovie koľkými vrstvami starej zažratej špiny?

Údržbu koženého interiéru odporúčam robiť minimálne dvakrát ročne. Nejde o nič ťažké, sedadlá nepotrebujete tepovať (ako pri látkovom čalúnení) a so správnymi produktmi to zvládnete ľavou zadnou. Ani časovo nejde o nič náročné.

Utierky na kožené sedadlá a interiér

Produkty na kožené sedadlá a interiér môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín. Prvou je základ v podobe jednorazových utierok. V balení nájdete dostatočné množstvo na viaceré použitie. Ja som vyskúšal utierky Sonax a ArmorAll. Oba produkty majú odlišný charakter. Utierky Sonax sú prekvapivo naoko úplne suché. Aj keď výrazne kožu nevyčistia, zanechávajú ju hladkú, nelepkavú a opticky lesklú. Mimoriadne sa mi hodia na to mesačné pravidelné prebehnutie kože vtedy, ak ste ju už raz vyčistili niečím silnejším, ako napr. čističom od Sonaxu. Hodia sa aj na plasty. Ja som s nimi vyčistil palubnú dosku a hladký prirodzený povrch zabezpečil to, že na plasty oveľa menej sadá prach.

ako sa starať o kožu v aute
Utierky ArmorAll sú vlhčené a nezanechávajú mastný finiš a falošný lesk

Utierky od ArmorAll sú už mimoriadne vlhčené, lepšie čistia a povrch nezanechávajú mastný. Žiadne šmuhy, len pekná a ošetrená koža. Obsahujú tiež včelí vosk a zjemňujú kožu. Dobré nenáročné riešenie. Hlavne, že po nich koža v aute neostáva lepkavá. Tým prekvapili. A navyše, utierky nemusíte použiť len v aute. Poslúžia aj v domácnosti na vyčistenie koženej sedačky alebo aj na topánky : ) Nápadom sa medze nekladú.

impregnovanie kože

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Čistenie kožených sedačiek ako základ údržby

Utierky sú fajn na nenáročnú a rýchlu údržbu. Kto však vyskúša samostatné čističe a oživovače kože, uzná, že ide o vyšší level. Aspoň dvakrát ročne ošetrite kožu týmito prípravkami a zvyšok roka môžete poriešiť s utierkami. Optimálne riešenie.

Tekuté a penové čističe, oživovače kože

Od Auto Kelly som dostal na skúšku čistič a renovátor v jednom od Turtle Wax. Produkt ma „mliečnu“ krémovú konzistenciu, vonia neutrálne a ľahko sa s ním robí. Odporúčam naniesť na mikrovláknovú utierku alebo univerzálny aplikátor, naniesť na kožené časti a vyčistiť. Keďže z praktických skúsenosti viem, že ide o slabší čistič a lepší oživovač, pri výraznejšom znečistení bude možno potrebná opakovaná aplikácia. Koža ostáva mimoriadne mäkká a hebká aj po týždňoch po aplikácii. Opäť, žiadna lepkavosť a neprirodzený lesk, ale prirodzená naimpregnovaná koža. Oproti použitiu len utierky vidno rozdiely v mäkkosti a poddajnosti, a to najmä na namáhaných bočniciach predných sedadiel.

čistenie kožených sedačiek

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

TOP riešením ako sa starať o kožu v aute je profesionálny penový čistič a tiež oživovač od Sonaxu. Obsahuje včelí vosk, skvelé čistí a oživuje zároveň. Viete, ak niečo skvele čistí, s impregnáciou to je horšie. Profesionálny produkt však poskytuje profi riešenie a Profiline pena robí to, čo sľubuje. Použil som ju na najvyťaženejšie vodičové sedadlo a s výsledkom som nesmierne spokojný aj po mesiaci od aplikácie. Penu nastriekate priamo na sedadlo alebo kožený diel a optimálne mikrovláknovou utierkou jemne vmasírujte do čalúnenia. Pozrite sa potom, koľko špiny ste mali na sedadlách. Ak pravidelne nečistíte, utierka bude značne znečistená

čistenie kožených sedačiek

Ak budete chcieť byť veľmi pedantní, po vyčistení profi penou môžete na sedadlo naniesť ešte emulziu na jemné čistenie a výrazné oživenie opäť od Sonaxu. Produkt som poznal už predtým a bol môj obľúbený. Keďže ide opäť skôr o oživenie ako o čistenie, koža v aute je ešte mäkšia a výsledok perfektný. Sám o sebe je produkt „všetko v jednom“ a správa sa podobne ako čistič od Turtle Wax. Jemné čistí, ale výrazne obnovuje a impregnuje a taktiež obsahuje včelí vosk.

koža v aute
S penou na čistenie a oživovačom Sonax dosiahnete perfektný výsledok.

ako sa starať o kožu v aute

Už viete ako sa starať o kožu v aute

Nedá sa povedať, že drahšie riešenie je lepšie a naopak. Utierky sú lacné a praktické, ak si však vezmete do úvahy objem balenia klasických čističov a renovátorov, cenovo nejde o veľký rozdiel. Tu nejde o výrazný zásah do peňaženky ani o náročnú prácu. Na záver vám ešte raz odporúčam aspoň 2x ročne „veľkú“ údržbu v podobe dobrého čističa a oživovača, napr. profi penu od Sonaxu. A podľa potreby „malú“ údržbu v podobe krému na kožu alebo utierok, ktoré môžete strčiť aj do priehradky pred spolujazdcom. Navyše, už vás tak nikdy neprekvapia špinavé kožené topánky . Aj v aute totiž nosíte riešenie : ) A to sa oplatí.

Údržbu koženého interiéru odporúčam robiť minimálne dvakrát ročne.

kožený interiér

PS: na väčšine produktov určených na kožený interiér sa dočítate o nevhodnosti použitia na radiace páky a volanty. Dôvod je jednoduchý. Ošetrená koža ostáva hladká a úplne nelepkavá. Môže sa vám stať, že sa vám volant a radička bude šmýkať. Ale aj na nich máte riadnu špinu, to mi verte. Ak ich vyčistíte s hociktorým produktom tu uvedeným, pred jazdou si najmä volant poriadne „ochytajte“, nech nie je úplne hladký. Pot z rúk spôsobí, že sa už šmýkať nebude.

Aké máte skúsenosti s údržbou pre kožené sedadlá a interiér vy? Ktoré produkty sa vám osvedčili? Ako sa starať o kožu v aute podľa vás? Ak používate jednoduché recepty starých mám a otcov, sem s nimi v komentároch pod článkom. Radi si prečítame aj (ne)tradičné riešenia na čistenie a údržbu koženého interiéru.

Fotky
AutorMazda
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Close