Novinky

Lexus UX 2019: poznačený japonskou kultúrou a robotom

Japonská kultúra a umenie sú často žriedlom inšpirácie pre tvorcov nových automobilov. Skúste uhádnuť, čo ovplyvnilo tvary a interiér nového crossoveru Lexus  UX? Komiksový robot a japonská architektúra.   

Lexus UX 2019

Robot z animovaného filmu

Lexusy sú známe odvážnym dizajnom a potvrdzujú to aj posledné typy s ostro rezanými a často kontroverznými linkami. Potvrdil to tiež koncept UX. Vynímal sa atletickou karosériou s množstvom hrán a zlomov, s úzkymi svetlometmi ostrých tvarov.

Lexus UX 2019
Koncept UX predpovedal odvážne tvary.

Lexus UX 2019

Definitívne dotvorenie vzhľadu sériového Lexus UX, ktorý pôjde do výroby, bolo v rukách Chiky Kako, prvej ženy vo funkcii šéfinžiniera v Lexuse. Podľa jej názoru pôsobilo vozidlo v prvých návrhoch neprirodzene. Aby spolupracovníkom vysvetlila svoju predstavu, prirovnala ho k robotovi Mazinger Z. Jeho dobrodružstvá s napätím sledovala ako dieťa v japonských animovaných filmoch. Kreatívny tím okamžite pochopil, o čo jej ide a auto nakoniec získalo decentnejšiu, ale stále dynamickú karosériu.

Lexus UX 2019

Lexus UX stelesňuje nápad z architekúry

Lexus UX je najmenším crossoverom/SUV v ponuke japonskej značky. Napriek tomu chceli dizajnéri v interiéri ponúknuť priestor. Ako inšpirácia im poslúžila tradičná japonská architektúra.

Lexus UX 2019

„Japonské domy sú veľmi malé, ale majú veľké okná, vďaka ktorým vyzerajú okolité hory, stromy a príroda ako obraz,” vysvetľuje Chika Kako. V interiéri crossoveru Lexus UX si pozornosť zaslúži netradičná prístrojová doska so zalomenými, vzájomne sa prekrývajúcimi tvarmi, ktorej línia pokračuje až do zadnej časti auta. Pri pohľade zo sedadla vodiča sa zdá, že prístrojová doska prechádza cez čelné sklo do kapoty. Tento šikovný efekt mu poskytuje široký rozhľad a umožňuje lepšie vnímať veľkosť vozidla, čo uľahčuje manévrovanie v meste.

UX je prvým Lexusom postaveným na novej platforme GA-C, vďaka ktorej má najnižšie ťažisko vo svojej triede a môže sa pochváliť mimoriadnou tuhosťou karosérie. Z toho ťažia jazdné vlastnosti, ktoré majú byť špičkou v triede.

 Lexus UX už onedlho v predaji

Nový crossover Lexus UX  sa do showroomov dostane v marci  2019. Avšak predpredaj modelu značka rozbehne už  v priebehu decembra tohto roku.

Pozri tiež:

Toyota Camry v Európe? Už onedlho

Fotky
Lexus
Zdroj
Lexus
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pozrite sa tiež

Close
Close