NovinkyReportáže

Mazda 6 GH má v USA problém. Žerie ju hrdza

Mazda 6 a hrdza. Známy pojem. To, že najmä prvá Mazda 6 GG z rokov 2002 – 2008 je náchylná na koróziu, vie väčšina motoristov. Nedávno sme priniesli článok s crash testom hrdzavých áut, kde figurovala skvele jazdiaca, ale “ryšavá” Japonka. Bohužiaľ, nejde len o povrchovú hrdzu, ale aj štrukturálnu. Hrdzavejú aj nosné časti, štruktúra skeletu je oslabená. Druhá generácia, Mazda 6 GH (2008-2012), výrazne zlepšila ochranu proti korózii. V posledných dňoch však vyplynula na svetlo sveta informácia, že Mazda 6 GH z USA a rokov 2009-2010 má problémy s prehrdzaveným pomocným rámom. Ten je nositeľom riadenia a čiastočne drží aj zavesenie kolies. Prehrdzavenie môže mať až fatálne následky, auto sa stáva neovládateľným. Takmer 30 majiteľov z USA hlási podobné problémy. Niektorým dokonca odpadlo koleso…

Hrdzavá Mazda 6 GH USA
Mazda 6 GH v USA je od európskej verzie tvarovo mierne odlišná.

Hrdzavie aj Mazda 6 GH

Prípady hlásia zo štátov Michigan, Ohio a New York, kde aj najviac používajú cestnú soľ. Tá dáva pomocnému rámu a dielom podvozku zabrať. Napr. jeden z majiteľov hlási po “povolení rámu veľmi zlú ovládateľnosť vozidla. Dá sa povedať, že riadenie zlyhalo úplne.” Pritom Išiel 30 mph (cca 50 km/h). Ďalší hlási “rotáciu volantu proti smeru hodinových ručičiek, zatiaľ čo hrdzavá Mazda 6 GH išla rovno, ESP nezasiahlo a auto sa správalo ako na ľade, a to pri rýchlosti okolo 55 – 65 mph (88 – 105 km/h).” Takto situáciu opisujú majitelia. Našťastie, ani jeden z prípadov neskončil zrážkou a zranením.

Mazda 6 a hrdza

Mazda 6 a hrdza = zvolávacia akcia?

Americký úrad pre bezpečnosť cestnej premávky NHTSA zvažuje, že Mazde nariadi zvolávaciu akciu. Dotknutých môže byť viac ako 84 tisíc áut. Mazda o probléme vie a s NHTSA spolupracuje. Hrdza zapríčinila takmer 30 incidentov, od úplného prehrdzavenia a prasknutia pomocných rámov až po odpadnuté kolesá. Ide takmer výlučne o autá z roku 2009 a 2010. Dodajme, že v roku 2016  mala automobilka v USA podobný problém. Kvôli skorodovanému podvozku zvolali v USA 190 000 Mázd CX-7, neskôr po celom svete takmer 2,2 milióna kusov. Dúfajme, že nová Mazda 6 generácie “SkyActiv” nám podobné problémy nepripraví.

Fotky
NHTSA
Zdroj
Jalopnik, NHTSAForbes
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pozrite sa tiež

Close
Close