NovinkyReportáže

Moderný Trabant 601 z Vilner Garage!

Trabant 601 bol asi to najľudovejšie auto vo východnom bloku. Malá trojdverová karoséria so skromným kufrom a ešte skromnejším interiérom. Pod kapotou bol vlastne namiesto motoru generátor modrého, jemne štipľavého dymu, ktorý s autom len nenápadne hýbal. Napriek tomu si zachoval kultový status až do dnešnej doby. Historické pramene odhadujú, že sa Trabant 601-tiek počas 28 rokov vyrobilo 2,8 miliónov kusov. Kto by ale dnes, v ekologickej dobe, jazdil v takomto dymiacom povoze?

moderný Trabant 601

Trabant 601 s modernejším motorom pod kapotou

To, že dvojvalcový dvojtakt s objemom 500 cm3 nebol veľmi výkonný netreba spomenúť dvakrát, tento agregát však nebol ani veľmi spoľahlivý. Preto vo Vilner Garage pod kapotu namontovali predsa o niečo novší a najmä štvortaktný motor z Volkswagenu Polo prvej generácie, ktorý poháňal Trabant v posledných rokoch výroby už v minulosti. Objem sa z päťsto kubíkov zodvihol na dnes moderných 1,1-litra. Počet valcov sa tiež úspešne zdvojnásobil na štyri. Trabant z VW Pola dostal aj prevodovku, štvorstupňový manuál. Vpred teraz ženie moderný Trabant 601 majestátnych 45 koní.

V interiéri nové materiály, zvonku nové svetlá a flanel

Dnu v kabíne nájdeme prečalúnené takmer všetko. Na sedlách je retro-nostalgická kombinácia kože a textilu s flanelovým vzorom. Opierky hláv však zostali naďalej tvrdé čierne. Flanelový vzor je tiež na dverách, palubnej doske i strope. Ba ešte aj zvonku na streche. Moment, teraz som si všimol ten vzor aj na kolesách. Smer jazdy sa bude vďaka retro-športovému volantu Momo Prototipo korigovať určite príjemne. Pod ním sa už ale nenachádza radiaca páka, tá bola presunutá na správne miesto, vedľa vodiča. Rádio sa môže zdať pôvodné, v skutočnosti je to moderný kus. Vylepšeného Trabanta zvonku ale najskôr spoznáme skrze nových svetiel s LED technológiou.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Bez ohľadu na množstvo flanelového vzoru, za takto podarene zmodernizovanú 601-tku posielame VIlner Garage veľkú pochvalu.

Fotky
motor1.com
Zdroj
motor1.com
Tags
Zobraziť viac

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Close
Inline
Inline