Novinky

Majú naftové motory budúcnosť? Mazda tvrdí, že áno

Prehnaný hon na naftové motory pokračuje vo veľkom. Je zaujímavé sledovať, ako sa k tomu postavili konkrétne automobilky. Niektoré naftové motory do budúcnosti “odpísali”. Tie ďalšie veria, že majú zmysel aj v čase sprísňujúcich sa emisných noriem Euro 6d a 6d-Temp a legislatívnych obmedzení. Ku značkám ako napr. Mercedes-Benz a Porsche, ktoré v dízlovom motore vidia potenciál, sa radí aj Mazda. Prečo? Pre módne a veľké SUV sú podľa hirošimskej značky ideálne. Čo s tým má norma WLTP?

SUV autá naftové motory ocenia

Mazda naftové motory Sky-D
SkyActiv-D naďalej vyvíjajú

Postoj automobilky vyjadril v nedávnom interview pre AutoRai prezident a CEO Mazdy v Európe, Jeff Guyton. Podľa neho, Mazda nemá dôvod zanevrieť na diesle. Jednou z najväčších výziev autopriemyslu súčasnosti je vyrobiť žiadané SUV autá, ktoré budú zároveň úsporné. Naftové motory sú zatiaľ “najlepším priateľom” pri plnení tejto úlohy.

“Nútiť zákazníkov kupovať si menšie autá s nižšími emisiami CO2 nefunguje,” tvrdí Guyton. “Chcú robustné SUV autá a zároveň dobrú spotrebu paliva. To je jeden z dôvodov, prečo pokračujeme vo vývoji naftových motorov. Vieme skonštruovať veľmi čistý, výkonný a ekonomický dízlový motor. Myslíme si, že z hľadiska nákladov je to momentálne schodnejšia cesta, ako napr. hybridný pohon,” dodáva. A sedliacky rozum hovorí, že je to správny postoj.

Norma WLTP ukáže výhody dízlov

Zástupca Mazdy tiež tvrdí, že nová a reálnejšia norma merania spotreby a emisií WLTP zmení a napraví pohľad verejnosti na naftové motory. “Myslím, že celý tento humbuk okolo dízlov sa upokojí s príchodom novej metodiky merania spotreby. Nové emisné stropy pre naftové motory nie sú o toľko odlišné od tých pre benzínové motory. Názory verejnosti sa zmenia,” hovorí Guyton.

Mazda CX-9 naftový motor
Mazda vidí budúcnosť naftových motorv v SUV autách, ako napr. majestátny typ CX-9

Doplnil však, že Mazda nemá v pláne nasadiť dízel pre malé typy, ako napr. Mazda 2. Logické, naftiaky v malých autách sú nerentabilné. O to viac pre pomerne malú hirošimskú automobilku

Čo si myslíte o nasadení naftových motorov v SUV autách vy? Súhlasite so stanoviskom Mazdy, že stále majú budúcnosť?

Fotky
Mazda
Zdroj
AutoRai
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pozrite sa tiež

Close
Close