Technika

Najjednoduchšia výmena oleja? Má to háčik…

Predstavte si, že olej vymeníte bez toho, aby ste sa zašpinili. Navyše, nepotrebujete žiadne náradie, nemusíte dávať dole podmotorový kryt a ďalšie úkony s tým spojené. Že to nejde? Pozrite si video. Je tu však ALE. Po prvé, výmena oleja je pre malotraktory John Deere. Po druhé, nevypustíte všetok olej. Ak by sme žili v krajine „zázrakov“, podobný systém by mohli adoptovať aj naše štvorkolesové presúvadla. Posúďte sami.

výmena oleja a filtra v jednom kroku od firmy John Deere
Easy Change je zaujímavým riešením, pre autá to však vhodná výmena oleja nie je

Výmena oleja a filtra v jednom kroku

System Easy Change umožní výmenu oleja a filtra v malých traktoroch a kosačkách John Deere jednoducho v jednom kroku. Filter aj nový olej sú súčasťou jedného modulu. Olejový filter jednoducho vymeníte a s ním dostane motor 0,75 litra nového oleja. To však tvorí iba 40 % olejovej náplne. Tu je druhý háčik. Značka hovorí o tom, že nový olej „osvieži“ starý, ktorý ostane v motore, a stačí to na bezproblémovú prevádzku. John Deere odporúča výmenu filtra s olejom každých 50 hodín prevádzky.

výmena oleja a filtra v jednom kroku od John Deere

Pre autá nevhodné

V tomto som stará škola a nemyslím si, že to postačí. Navyše, v oleji sa nachádzajú častice, ktoré ináč ako vypustením cez výpustnú skrutku von nedostanete. Skvelý nápad a pre pojazdné kosačky možno dobré riešenie, autá si však zaslúžia inú dávku starostlivosti. Navyše, pre niektorých z nás je výmena oleja určitou formou meditácie a destresu. Chcelo by to prepracovanejšie riešenie.

John Deere a … Aston Martin

Pre zaujímavosť. S podobným konceptom, avšak na vyššej, až futuristickej úrovni prišiel nedávno Castrol spolu s Aston Martin. Rezervoár oleja spolu s filtrom Castrol Nexcel namontovali do úžasného Aston Martin Vulcan. Tu vymeníte olej za 90 sekúnd! Castrol chce systém priniesť aj do mainstreamu. Podarí sa? Pozrite krátke video.

Čo hovoríte na riešenie John Deere? Myslíte si, že podobný systém výmeny oleja by sa uchytil aj pri automobilových motoroch?

Fotky
John Deere
Zdroj
John Deere, Castrol, Aston Martin
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Close