Poradňa

Najspoľahlivejšie ojazdené auto “pre každého”? Podľa Nemcov je to Japonec!

O čo tu vlastne ide? Nemecký magazín Focus hľadal najspoľahlivejšie auto pre každého. To je trochu zložitá úloha, keďže každý má iné požiadavky a od jazdenky očakáva inú úžitkovú hodnotu. Zadanie však bolo jasné. Z hľadiska štatistík poruchovosti, úžitkových vlastností a ďalších kritérií nájsť celkovo najspoľahlivejšie ojazdené auto, ktoré cenou začína pod 4000 eur a nepotrebujete pri jeho kúpe a údržbe majland. Výsledok? Japonská Toyota Corolla 9. generácie. Čo skromná Japonka ponúka po rokoch?

najspoľahlivejšie ojazdené auto Toyota Corolla

Aké je najspoľahlivejšie ojazdené auto pre každého?

Toyota Corolla z rokov 2001 až 2007 ponúka podľa magazínu Focus najlepší mix odolnosti, spoľahlivosti, ceny a úžitkových vlastností. Pre “bežných” ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť drahé jazdené autá, nebodaj autá nové, ide o najspoľahlivejšie ojazdené auto pre každého. Dievča pre všetko… S dĺžkou 4180 mm (hatchback) nepatrí medzi najväčších zástupcov nižšej strednej triedy, práve naopak. Dizajn neurazí, ale nevzbudí ani emócie. Oproti 8. generácii Toyota Corolla stratila kontroverznú vizáž a pôsobí až príliš konzervatívne. Po rokoch to však nikomu, kto chce spoľahlivé auto za slušný peniaz vadiť nebude.

Pozri tiež:

Lacné autá do 1500 eur, ktoré vás nezožerú na servise (1. časť)

Športová je len TOP verzia T-Sport

Najspoľahlivejšie ojazdené auto pre každého však nie je logický dokonalé. Jazdne vás okrem športovej verzie T-Sport s 224 koňmi a prepĺňaným 1,8 l motorom nezaujme. Športovosť od bežnej Toyota Corolla nečakajte. Motory začínali na 66 kW (90 koní) s 2,0 turbodieslom D4-D (neskôr mal 90 koní diesel 1,4 l D4-D) a končili spomínaným borcom s kompresorom verzie T-Sport. Benzínové motory sú obecne spoľahlivé, občas sa vyskytuje zvýšená spotreba oleja. Dvojlitrový turbodiesel mal problém so vstrekovacím čerpadlom, aj preto sú benzíniaky pri kúpe jazdenej Corolly vhodnejšie. Najlepším motorom pre Corollu sa javí 1,4 l a 1,6 l benzín s výkonom 97 a 110 koní.

najspoľahlivejšie ojazdené auto Toyota Corolla
Vzácna Toyota Corolla T-Sport.

Interiér nasleduje exteriér, je vzhľadovo jednoduchý s celkom kvalitnými plastami. Stráca však objemom kufra. Hatchback ponúkol 290 litrov, kombi podpriemerných 400 l. Toyota Corolla ponúka tiež solídnu dávku bezpečnosti, v nárazovom teste dosiahla 4 hviezdy a obstojne ochráni aj po rokoch.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Solídnym konkurentom pre Toyotu Corolla mohla byť Mazda 3 z roku 2003. S benzínovým motorom pod kapotou je veľmi spoľahlivá a odolná. Oproti Toyote ponúka skvelé, až športové jazdné vlastnosti a dizajn, ktorý chytí za srdce. Bohužiaľ, v 90 % prípadov sú Mazdy 3 napadnuté koróziou, a to nielen povrchovou. Corolla je na tom s ochranou karosérie lepšie. Jej ceny začínajú na 2000 eurách, za pekný kus dáte 3500 eur.

Ak hľadáte lacné auto na každý deň, titulom “najspoľahlivejśie auto pre každého” sa pýši Toyota Corolla 9. generácie.

Ak sa ti článok páčil, pridaj sa k nám na Facebooku 😉

Fotky
Toyota
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Close