NovinkyTechnika

Najvýkonnejšie motory podľa počtu valcov. Od 2-valca po 16-valec!

Ktoré motory sú celkovo najvýkonnejšie? No predsa tie s plnokrvným objemom, prepĺňaním popr. také, ktorým pomáhajú elektromotory. Avšak ktoré sú najvýkonnejšie motory podľa počtu valcov? Rebríček napovie. Aby to bolo férové, do úvahy neberieme hybridy, ale len čistokrvné spaľovacie motory. Či už prepĺňané, ale aj atmosférické. Prehľad zahŕňa všetko od 2-valca Fiat až po 16-valec Bugatti a tvoria ho výlučne benzínové jednotky. Poďme na to, tu sú najvýkonnejšie motory v “svojej” triede.

Najvýkonnejšie motory podľa počtu valcov

2-valec Fiat TwinAir 0,9 l

Prepĺňaný dvojvalec? Už niekoľko rokov pod kapotou Fiatov. Maličký motor s celkovým objemom menším ako litrová škatuľa od mlieka poskytuje až 105 koní! Je však pravda, že medzi automobilkami má Fiat má monopol. Nikto ďalší totiž 2-valec v osobných autách neponúka.

najvykonnejsie motory podla poctu valcov 2-valec

3-valec Ford EcoBoost 1,5 l

Do prehľadu som zaradil už novú Fiestu ST, ktorú si onedlho budete môcť obejdnať. Jej 1,5 litrový trojvalcový EcoBoost dáva 200 koní za syčania a praskania do výfuku. Ak nevezmeme do úvahy ešte stále horúci EcoBoost, prvenstvo by držalo Volvo, ktoré v XC40 ponúka 1,5 l turbobenzín s výkonom 156 koní.

ecoboost 1,5 fiesta st

4-valec Mercedes-AMG 2,0 l

Tu jednoznačne kraľuje Mercedes-AMG so svojím štvorvalcom, ktorý prvýkrát predstavili v zbesilom A45 AMG. S motorom som jazdil na Slovakiaringu a poviem vám, že aj kvôli zvukovej kulise by ste mu “len” 4 valce hádali ťažko. Splašený 4-valec dáva momentálne 400 koní! A tu je, vážení, litrový výkon na úrovni 200 koní/ liter objemu. Šialený motor.

A45 AMG motor

5-valec Audi TFSI 2,5 l

Aj tu platí, že Audi je v triede 5-valcov monopolom. Kto ďalší ponúka charakterné 5-valce? Donedávna Volvo, teraz už len značka z Ingolstadtu. Aj on dáva 400 koní, oproti vyhroteným 4-valcom však ponúka ešte viac charakteru a pocit výnimočnosti.

najvykonnejsie motory Audi TFSI R5

6-valec Porsche 3,8 l

Tradičná “disciplína” továrne na zážitky – automobilky Porsche, prináša ovocie. Značka totiž z plochého prepĺňaného 6-valca vydolovala v modeli 911 GT2 RS neuveriteľných 700 koní. Ak by ste chceli niečo viac “mainstreamové”, ako limitovanú sériu Porsche, je tu Nissan GT-R Nismo. Ten z rovnakého objemu doluje 600 koní…

Porsche 911 GT2 RS motor

8-valec Koenigsegg 5,0 l

Osemvalce budú onedlho pôsobiť ako vyhynuté dinosaury. Automobilky ich nahrádzajú vyšpičkovanými 6-valcami a dolujú z nich podobné výkony. Špecifický zvuk V8 motora tak prináleží do budúcna asi len športovým a superšportovým autám. Severský Koenigsegg je jedným z protagonistov. Ich päťliter dáva neuveriteľných, podržte sa, 1360 koňskýych síl!

najvykonnejsie motory Koenigsegg

10-valec Lamborghini 5,2 l

Donedávna by v kategórii desaťvalcov kraľoval Dodge Viper ACR. 8,4 l motor dával 654 koní. Keďže zmija dostala červenú, miesto v rebríčku zastupuje Lamborghini Huracán Performante. 5,2 l V10 agregát dáva 640 koní. Zdá sa vám to na V10 málo, najmä oproti 700 koňom plochého Porsche? Vedzte, že v tomto prípade ide o atmosférický motor bez turba alebo kompresora.

Lamborghini huracan motor V10

12-valec Ferrari 6,5 l

Tradičná disciplína vzpínajúceho sa koňa v znaku prináša ovocie aj v tomto prípade. Legendárne 12-valce Ferrari a ich status ctí 6,5 litrový atmosférický agregát v modeli 812 Superfast. Ponúka 800 koní pri 8500 ot/min a zježené chlpy na počkanie.

Ferrari 812 Superfast motor

16-valec Bugatti 8,0 l

Čerešnička na torte v podobne plnotučného W16 motora, ktorý je prakticky spojením dvoch V8 motorov, v podaní Bugatti. Chiron s ním dáva 1500 (!) koní a právom patrí medzi absolútny TOP v disciplíne maximálneho výkonu.

Najvýkonnejšie motory podľa počtu valcov tak uzatvára brutálny Chiron. Uvidíme, o akých monštrách budeme písať o pár rokov.

Bugatti Chiron motor W16

 

Fotky
Koenigsegg, GtspiritMotortrendAutomobilemag.com
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pozrite sa tiež

Close
Close