NovinkyTechnika

Niektoré Opel motory končia. S nimi aj silná Insignia

Aj Opel sa pod krídlami PSA “pripravuje” na reálnejšiu metodiku merania spotreby a emisíi WLTP a novú emisnú normu EURO 6d-TEMP.  Niektoré Opel motory tak dostanú červenú. Ide však o dočasné riešenie. Časť z nich dostane GPF filter, iné postupne zmiznú nadobro. Po ostatných výrobcoch ako napr. BMW, VW, Peugeot, Audi, Mercedes-Benz je Opel ďalšou automobilkou s výrazným obmedzením ponuky motorov a tým pádom aj modelov áut.

Ktoré Opel motory sú na zozname?

Fanúšikov benzínu nepoteší správa o dočasnom stiahnutí najvýkonnejšej Opel Insignia 2,0 Turbo s 260 koňmi (191 kW). červenú dostane aj 1,5 Turbo s výkonom 140 koní (103 kW). Turbo motory čakajú na osadenie GPF filtra, alebo ak chcete časticového filtra pre benzínové motory, potom sa do cenníkov vrátia. Áno, aj benzíniakom pribudne ďalší štupeľ vo výfuku. Oproti naftovým DPF filtrom však budú jednoduchšie s predpokladom spoľahlivosti.

Insignia opel motory
Škrty najviac zasiahnu vlajkovú loď Opel Insignia

Nový 1,5 BlueHDi a SCR pre 1,6 CDTI

Na poli dieselových motorov je to o inom. 1,6 CDTI v Crossland-X a Grandland-X (je to motor PSA 1,6 HDi) nahradí 1,5 BlueHDi pôvodom opäť od Francúzov. Keďže oba typy áut zdieľajú platformu PSA, namontovať nové 1,5 BlueHDi (75 a 96 kW) nebude problém. “Čistokrvný” Opel Astra, Insignia a Zafira nemôžu kvôli odlišnej platforme zdieľať nový francúzsky diesel. Opel preto doplní do staršieho 1,6 CDTI (nemýliť si s 1,6 CDTI v Crosslande a Grandlande X) systém selektívnej katalytickej redukcie SCR s AdBlue. Dočasné riešenie je aj GPF filter pre staršie benzínové motory v Astre a Zafire.

Opel motory s elektrickou príchuťou

Do budúcna sa môžeme “tešiť” na ďalšie stopky pre spaľovacie Opel motory. Prečo? Do roku 2020 chcú uviesť 4 elektrifikované modely. Jedným z nich bude plne elektrická Corsa v roku 2019. Príde aj plug-in hybrid Opel Grandland X.

Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pozrite sa tiež

Close
Close