NovinkyReportáže

Nissan Skyline história v krátkosti. Od Prince Motors po GT-R

Krátka Nissan Skyline história v kocke stojí za to. Video kanálu Cars Evolution už tradične prináša míľniky automobilových mien, ktoré sa zapísali do histórie. A tým menom je aj Nissan Skyline. Vedeli ste, že prvý model tu bol už v roku 1957? Nissan Skyline história je spätá s automobilkou Prince Motors Company, ktorú neskôr v r. 1966 vzal Nissan pod svoje krídla. Video prináša za zvuku motorov aj technické údaje rýchlych Nissanov a nechýbajú perličky z výroby. Samozrejme nechýba legendárne R34 GT-R, ktoré bolo ikonou prelomu milénia spolu s Hondou NSX, Mazdou RX-7 a Toyotou Supra. Vedeli ste, ako vznikol názov Hakosuka alebo Godzilla a prečo Nissan “klamal” pri uvádzaní maximálneho výkonu?

Nissan Skyline história R34 Godzilla
Nissan Skyline. Väčšina si pri mene spomenie na špičkový R34 GT-R v typickej modrej farbe.

Hakosuka, podarená krabica

Pre niekoho najikonickejší Nissan Skyline 2000 GT-R dostal interné meno Hakosuka. Pochádza ako inak z japončiny, “Hako” znamená krabica a “suka” je silueta, teda Skyline. Hakosuka tak odkazuje na krásny krabicovitý dizajn Nissanu Skyline 2000 GT-R.

Kedy vznikol názov Godzilla?

V osemdesiatych rokoch Nissan Skyline R32 GT-R dominoval na pretekárskych tratiach FIA skupiny A. Vyhral 29 pretekov JTCC a v Austrálii taktiež v skupine A dominoval. Výsledky spôsobili uznanie vo vodách motoristických magazínov. Austrálsky časopis, očarený výsledkami Nissanu, dal Skylinu R32 prezývku “Godzilla, monštrum z Japonska”, ktorá sa ujala.

“Podvádzanie” s výkonom

V 90. rokoch japonské automobilky uzatvorili dohodu, ktorá obmedzovala maximálny výkon áut na 280 koní. Je verejne známym tajomstvom, že motor RB26, použitý v Nissan Skyline R32, R33, R34 GT-R mal na papieri 280 koní, ale v skutočnosti aj vyše 330 koní.

Keďže je toto sprievodný článok k videu a Nissan Skyline história v kocke, do detailov som nezachádzal. Ku kompletnej histórii legendárneho mena sa onedlho vrátim, a to so všetkými podstatnými míľnikmi a fotogalériou.  

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi.

Fotky
Nissan
Zdroj
Cars Evolution
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pozrite sa tiež

Close
Close