NovinkyTechnika

Nové motory Fiat: 1,0 a 1,3 MultiAir s turbom

Fiat priniesol technológiu MultiAir pred 10 rokmi. Išlo o malú revolúciu. Sacie ventily neovládal vačkový hriadeľ, ale elektrohydraulické aktuátory. Išlo a ide o tzv. VVT motory s jednou vačkou na strane výfuku a variabilným časovaním a zdvihom ventilov v mimoriadne širokom rozsahu. Benzínové nové motory Fiat, presnejšia FCA Group, sú už 3. generáciou MultiAir technológie. Skombinujú ju navyše s priamym vstrekom paliva a prepĺňaním vodou chladeným turbom. Prvé lastovičky 1,0 MultiAir a 1,3 MultiAir budú objemovo veľmi skromné, výkonovo sa zahanbiť nenechajú.

1,0 MultiAir

Nové motory Fiat s downsizingovými objemami

Koncern FCA pripravil celohliníkové motory zatiaľ v dvoch objemových variantoch. 1,0 MultiAir trojvalec a 1,3 MultiAir štvorvalec. Oba s priamym vstrekom paliva, prepĺňaním turbodúchadlom a modulárnou konštrukciou. To znamená rovnako objemné 0,33 l valce a vŕtanie na úrovni 70 mm. Litrový MultiAir poskytne výkon veľmi slušných 88 kW a krútiaci moment 190 Nm. Motor váži len 93 kg. Štvorvalec 1,3 MultiAir podľa verzie 110 kW alebo 132 kW. Slušné čísla na tak malý motor. Krútiaci moment je 270 Nm pre silnejšiu ale aj slabšiu verziu.

nové motory Fiat
MultiAir – špeciálny tvar spaľovacej komory.

Nové motory Fiat MultiAir majú vodou chladené turbodúchadlo. Emisné normy uspokojí filter pevných častíc GPF. Okrem neho účinnosť motora zvyšuje samotná technológia MultiAir, kedy pri nízkom zaťažení otvára sanie v predstihu a pri vysokom zatvára s oneskorením.

1,3 MultiAir s deviatimi prevodovými stupňami

Nové motory Fiat budú mať premiéru v koncernovom bračekovi, modernizovanom Jeepe Renegade na jeseň 2018. Štandardne budú spojené so 6 – stupňovým manuálom, trojvalec 1,0 MultiAir dostane v opcii dvojspojkovú prevodovku. Štvorvalec 1,3 MultiAir sa popýši možnosťou 9 – stupňovej automatickej prevodovky s hydrodynamickým meničom.

Ak sa ti článok páčil, zdieľaj ho so svojimi priateľmi : )   

Fotky
FCA
Zdroj
FCA
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pozrite sa tiež

Close
Close