Novinky

Nové Volvo S60 je tu. Na diesel zabudnite

Do vôd prémiovej strednej triedy prichádza staronový zástupca, nové Volvo S60. Pri pohľade naň je každému jasné, o ktorú značku ide. Vyzerá ako zmenšené a prikorenené Volvo S90. A to vôbec nie je na škodu. Nové Volvo S60 sa vzdáva ponuky naftových motorov a ide o prvé Volvo “made in USA”. Značka už o veľkom vyrába v Číne, teraz prichádza rad na americký Charleston v Južnej Karolíne. Dizajn načrtol kombík V60, ktorý predstavili už skôr. Poďme sa pozrieť, aké bude mať nové Volvo S60 motory a techniku pod kabátom. Nebude chýbať ano Volvo S60 Polestar Engineered.

nové Volvo S60

Nové Volvo S60 motory. Výkon nechýba, nafta áno

Nejde o nič prekvapivé. Volvo pod krídlami čínskeho Geely presádza elektrifikáciu a zabúda na naftové “korene”, kedy prinášalo úžasné vznetové päťvalce. Novinka S60 tak prichádza len s benzínovými agregátmi a plug-in hybridmi, na rozdiel od kombíku V60 s dvojlitrovými dízlami D3 a D4. Volvo tvrdí, že výroba dízlov sa im pre S60 neoplatí. Nové Volvo S60 postavili na modulárnej platforme SPA, a teda pod kapotou budú výlučne prepĺňané štvorvalcové motory, uložené priečne.

Poďme od toho naj, čo nové Volvo S60 ponúkne. Plug-in hybridy zastúpia verzie T6 Twin Engine AWD s výkonom 340 koní. Špičkový T8 Twin Engine AWD má až 400 koní! S pohonom mám skúsenosti z Volva XC60 a poviem vám vážení, v priamke je T8 až zdrvujúco rýchly. Pomerne veľké SUV s ním naberalo rýchlosť neskutočným spôsobom. Oba pohony majú ako základ štvorvalcový 2,0 l benzínový motor prepĺňaný turbom a kompresorom.

nové Volvo S60

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Nové Volvo S60 tiež ponúknu vo variantoch T5 a T6, teda s 2,0 l benzínom bez elektromotora. Opäť ide o dvojlitrový benzínový štvorvalec. T5 ponúkne 250 koní, T6 dokonca 310 koní. U Volva S60 tak platí, že na nízky výkon si sťažovať nebudeme. Už “základných” 250 koní poskytne veľmi slušnú dynamiku. Jediné, čo môže chýbať, je hutnejší zvuk viacvalcového motora. Na to si však musíme v dnešnej dobe zvyknúť. Navyše, už od budúceho roka majú byť všetky modely Volvo elektrifikované hybridy.

Volvo S60 Polestar Engineered s výkonom 415 koní

Polestar je už samostatnou firmou, aj keď veľmi úzko previazanou s materským Volvom. A tak nečudo, že ponúkne aj balíček pre sedan strednej triedy. Nové Volvo S60 Polestar Engineered tak pridá 15 koní k špičkovému pohonu T8 Twin Engine AWD (celkovo 415 koní). Okrem toho Polestar prepracuje podvozok, brzdy a iné budú aj disky kolies.

Asistenčné systémy a bezpečnosť na špici

Pri Volve je špičková bezpečnosť samozrejmosťou. Nové Volvo S60 zdieľa palubné systémy s bratom V60, nechýba tak City Safety s automatickým brzdením a rozpoznávaním prekážok a chodcov. V opcii je Pilot Assist, ten pomáha s riadením vozidla do rýchlosti 130 km/h a sleduje tiež dopravné značky. Tradičný je 9-palcový dotykový displej a mozog ovládania Sensus a tiež výbavy pre Európu – Momentum, Inscription a R-Design.

nové Volvo S60 interier

“Care by Volvo”

Nové Volvo S60 dostanú prví zákazníci ku koncu roka 2018. Čo sa zatiaľ nášho trhu nebude týkať, je prenájom áut Care by Volvo. “Operatívny leasing” s mesačným paušálom ponúknu zatiaľ vo Švédsku, Nórsku, Nemecku, Španielsku, Veľkej Británii, USA, Taliansku a prekvapivo aj v Poľsku.

Ako sa vám novinka páči? Budú vám dieselové motory pod kapotou chýbať? Dajte vedieť v komentároch.

nové Volvo S60

Fotky
Volvo
Zdroj
Volvo
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pozrite sa tiež

Close
Close