NovinkyReportáže

Nový Ford Fiesta ST 2018 vs predchodca. Trojvalec vs štvorvalec!

Je tu ďalší bratovražedný súboj. Po minulom Volkswagen GTI zápase, kde sa proti sebe postavili v drag pretekoch súčasní zástupcovia rýchlych VW modelov tu dnes máme porovnanie kultového hothatchu Ford súčasnej a minulej generácie. Nový Ford Fiesta ST 2018 pri príchode vzbudil zaslúžený rozruch. Namiesto štvorvalca 1,6 EcoBoost, použitého v predchádzajúcej rýchlej Fieste, dostal trojvalec 1,5 EcoBoost. Ford však kvality motora dokázal. Dôkazom môže byť aj porovnanie oboch Fiest kanálu CarWow, ktorý ich postavil na štartové pole. Ako skončia preteky na 1/4 míle so štartom z miesta a s letmým štartom? Ako skončí porovnanie trojvalec vs štvorvalec?

Nový Ford Fiesta ST 2018 je výkonnejší, aj keď “stratil” valec

Ford Fiesta ST 2018 má papierovú výhodu v podobe vyššieho výkonu a krútiaceho momentu. Zdvihový objem je takmer totožný s predchádzajúcou generáciou, ukrátili ho o jeden valec. Prepĺňaný motor 1,5 EcoBoost dáva 147 kW (200 koní) pri 6000 ot/min a krútiaci moment 290 Nm pri 1600 – 4000 ot/min. Zrýchlenie na stovku je 6,5 sekúnd a maximálna rýchlosť 232 km/h.

Fiesta ST je skvelým autom v každej JEDNEJ generácii a právom patrí medzi najlepšie malé rýchle hatchbacky (a najlepším pravdepodobne aj je).

Predchodca, staršia Fiesta ST, má štvorvalec 1,6 EcoBoost s výkonom 134 kW (182 koní) pri 5700 ot/min a krútiaci moment 240 Nm pri 1600 – 5000 ot/min. Maximálka je 225 km/h a na stovku došprintuje za 6,9 sekúnd.

Trojvalec vs štvorvalec = jasný víťaz

Papierové hodnoty favorizujú trojvalcovú novinku. Čo však reálne porovnanie? Nový Ford Fiesta ST 2018 nadelil na štvrť míle s pevným štartom svojmu predchodcovi rovnú sekundu, čo je výrazný rozdiel. Oveľa rýchlejšia bola novinka aj pri porovnaní z letmého štartu. Vidieť výraznejší krútiaci moment z nižších otáčok. Porovnanie trojvalec vs štvorvalec vyznelo v tomto prípade jasne. Nová Fiesta ST je podstatne rýchlejšia ako predchodca. V garáži by mi mohla parkovať či už nová, tak aj staršia generácia. V každej generácie išlo o skvelé šoférske auto.

Fotky
CarWow YT
Zdroj
CarWow YT
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pozrite sa tiež

Close
Close