Novinky

Ochrana auta proti krádeži? Slzný plyn v podaní Toyoty!

Japonská značka to so zabezpečením auta proti krádeži myslí vážne. Posledný kontroverzný krok to potvrdzuje. Toyota si patentovala systém, ktorý v prípade potencionálnej krádeži auta vypustí do interiéru slzný plyn. Riešenie má byť súčasťou systému na osvieženie vzduchu interiéru. Ak však v aute bude potencionálny zlodej, “osvieži” ho nie príjemná vôňa, ale rovno slzný plyn. Ochrana auta proti krádeži tak nadobudne nový rozmer.

Pozri tiež:
Japonské autá si ľudia nechávajú najdlhšie

Nekompromisná ochrana auta proti krádeži v podaní Toyoty je zatiaľ patentom

Účinné a jednoduché? Veru áno. Odísť s kradnutým autom zasiahnutý slzným plynom bude pre zlodeja určite veľmi náročné až nemožné. Patentové fotky ukazujú systém, ktorého súčasťou bude aj spomínaný slzný plyn. Auto rozozná podľa mobilného telefónu človeka, ktorý má oprávnenie pre naštartovanie motora. Tomu dokonca ponúkne jednu z príjemných vôni na skrášlenie atmosféry v interiéri. Neoprávnený štart potrestá nekompromisne dráždivou látkou.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Inžinieri Toyoty prepracovali systém do detailov. Po vypnutí motora a opustení kabíny by mali nové Toyoty automaticky zneutralizovať vôňu. Posádka si pri ďalšom použití vozidla znova bude môcť vybrať adekvátnu vôňu bez zbytkových pachov po predchádzajúcej jazde. Možno trochu zbytočné, avšak inovatívne.

Zápach v aute: Ako sa ho zbaviť a ako používať klimatizáciu správne?

V posledných rokoch narastá počet krádeži automobilov najmä kvôli ľahkému prístupu zlodejov, ktorým pomáha bezkľúčové odomykanie a štart vozidla. Chceli sme komfort, a tak zaň platíme. No Toyota patentovala zaujímavé a vskutku účinné riešenie, ktoré to lepkavým rukám zlodejov neuľahčí. Ochrana auta proti krádeži by sa tak mohla posunúť na ďalšiu úroveň.

Čo si myslíte, rozšíri sa takáto ochrana auta proti krádeži do sériovej podoby alebo ide len o technologické inovácie ktoré ostanú len na papieri? Dajte vedieť v komentároch.

Fotky
Toyotafreepatentsonline
Zdroj
Toyota
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button