NovinkyPoradňa

Plechové disky vs hliníkové disky: Ktoré sú pevnejšie a aké majú výhody?

Častá debata krčmových odborníkov ale aj zainteresovaných motoristov… Plechové disky vs hliníkové disky a ich schopnosti odolávať nástrahám slovenských ciest. Ktoré sú pevnejšie, odolnejšie, tvrdšie, krehkejšie? Všeobecný názor z pozorovania okolia je taký, že ak chcete “pracanta, vhodného aj do zimných podmienok”, sú tu plechové disky. Pre ostatných, ktorí sa chcú s autom parádiť, vymysleli hliníkové a zliatinové disky. Slangovo sa im vraví aj elektróny. Ono je to totiž trochu inak a trochu naopak. Základné výhody a nevýhody jednotlivých typov diskov si preberieme v nasledujúcich riadkoch. Dilemu, či sú pevnejšie oceľové plechové disky vs hliníkové disky rozlúšti poriadny lis… Ako porovnanie dopadlo?

Pozri tiež:

Test stieračov: Lacné, prémiové, ramienkové a ploché. Ktoré kúpiť?

Plechové disky

Ich výhodou je cena, tradične sú podstatne lacnejšie kvôli použitým materiálom, technike výroby a univerzálnemu vzhľadu. Oproti hliníkovým diskom sú však ťažšie. Zavesenie kolies sa musí popasovať s vyššou neodpruženou hmotnosťou, čo priamo vplýva na jazdné vlastnosti a komfort. Nevýhodou je univerzálny vzhľad, ktorý špatí dizajn auta. Aj preto ich väčšinou nájdeme len v základných výbavách áut nižšej triedy. Mnohí motoristi im dávajú prednosť v zimných podmienkach a hliníkové disky používajú naopak v lete. Niektorí v domnení, že plechové disky vydržia viac, iní majú logickejšiu odpoveď v podobe ceny, možného poškodenia a oškrenia drahších diskov v zimnom období alebo lepšou ochranou bŕzd pred posypovým materiálom (soľ, kamienky..).

plechove disky vs hlinikove disky

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Hliníkové disky

“Elektróny” sú najčastejšie vyrobené zo zliatiny hliníka, hovorí sa im aj zliatinové disky. Nielen, že lepšie vyzerajú, ale nesú so sebou množstvo výhod. Drvivá väčšina hliníkových diskov je ľahšia ako oceľové plechové disky, s čím súvisia lepšie jazdné vlastnosti. Navyše, vzhľad auta nimi môžete povýšiť o pár levelov, nie nadarmo sa hovorí že “kolesá robia auto”. Sú však drahšie a pri poriadnej rane nesú so sebou jednu nepríjemnú vlastnosť…

plechove disky vs hlinikove disky

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Plechové disky vs hliníkové disky. Ktoré odolajú lisu?

To, ktoré koleso je odolnejšie, ukazuje nasledujúci “test”. Jednoducho na oba typy diskov pôsobili chlapi z Hydraulic Press Channel lisom. Kým plechové disky zvládli približne 10 tonovú záťaž, hliníkové disky zvládli 20 ton a v druhom teste dokonca 23 ton. Je však vidieť iné správanie materiálu. Kým plechové disky pri menšej aj väčšej rane väčšinou “len” ohnete, poriadna rana zliatinovému disku znamená jeho prasknutie. 

Plechový disk je teda menej odolnejší a mäkší. Hliníkový disk je pevnejší, ale dokáže prasknúť na niekoľko kusov.

Skúsenosti niektorých pneuservisov hovoria, že neznačkové hliníkové disky z Číny alebo niektoré aftermarketové značky vydržia oveľa menej, ako fabrické originálne zliatinové disky. Lepšie sa však vyrovnávajú mäkšie disky. Aj keď vyššie uvedený test potvrdzuje univerzálnu pravdu, aj medzi samotnými hliníkovými diskami existujú veľké rozdiely.

Čo obuť na zimu? Plechové disky vs hliníkové disky

Ja osobne obúvam aj počas zimy ľahkozliatinové hliníkové disky. Aj keď už nevyzerajú ako nové a 8 ročná prevádzka im dala zabrať, oceňujem lepšie jazdné vlastnosti a auto vďaka nim vyzerá podstatne príjemnejšie ako na klasických “plecháčoch”. Tvrdenie, že hliníkové disky do zimy nepatria, už neplatí snáď desaťročie. Samotní výrobcovia diskov vám garantujú to, že ich produkty sú vhodné aj do zimnej prevádzky, a to s ohľadom na výrobnú technológiu a odolnosť povrchovej úpravy voči soli a posypovým materiálom.

Ktoré typy diskov preferujete vy? Keďže prichádza najchladnejšie obdobie roka, bavme sa o použití v zimných podmienkach… 

Ak sa ti článok páčil, pridaj sa k nám na Facebooku 😉

Fotky
Hydraulic Press ChannelAlcar Enzo
Zdroj
Hydraulic Press Channel
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

2 komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pozrite sa tiež

Close
Close