Reportáže

Ani pohon 4×4 nepomôže. Letné gumy na snehu nefungujú. Tu je dôkaz

Určite poznáte aspoň jedného človeka, ktorý pohon všetkých 4 kolies zamieňa s “nesmrteľnosťou” a 100 % trakciou za každého počasia. Má predsa 4×4, a to je v zime najviac… Po minulom mýte s ABS, ktoré na snehu reálne predlžuje brzdnú dráhu, sa dnes pozrieme na ďalší celkom rozšírený mýtus. Pohon všetkých 4 kolies je určite výhodou, nie je však všemohúci. A keď k tomu pridáte letné gumy na snehu, porazí ho aj obyčajná predokolka so zimným obutím. A práve tento pokus spravili chlapi z TyreReviews vo Fínsku. Zobrali dve BMW X1, z ktorých jedno malo pohon 4×4 a letné gumy, to druhé zase “iba” pohon predných kolies, avšak obuté zimné pneumatiky. Ako sa obe autá na snehu správali? Pozrite si video, stojí za to.

Pozri tiež:

Plechové disky vs hliníkové disky: Ktoré sú pevnejšie a aké majú výhody?

Zimné pneumatiky sú na snehu “povinnosťou”

Zimné pneu na predokolke BMW X1 boli Goodyear UltraGrip Performance, štvorkolka obúvala skvelé, avšak letné pneumatiky Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3. Nasledovali jazdné skúšky, ktoré pozostávali z testov trakcie, brzdných skúšok, nechýbal vyhýbací manéver a handling na zasneženom okruhu. Letné pneumatiky na snehu nemali šancu, darmo boli obuté na aute s pohonom 4×4. Nedajte sa preto oklamať, pohon 4×4 funguje, ale zimné gumy na snehu potrebujete tak či tak. Rozdiel je vážne priepastný a na videu zreteľný. Ak vás niekto bude presviedčať, že v zime na snehu stačí 4×4 a letné gumy, ukážte mu toto video. Samozrejme iná situácia by bola na vode alebo suchu, ale toto nie je témou tohto článku. Ak sa však chystáte aspoň raz vyraziť na zasnežené cesty a nechcete byť nemilo prekvapený, pohon xDrive, Quattro atď. nestačí. Potrebujete aj zimné gumy.

Letné gumy na snehu nefungujú. Ani so štvorkolkou

Začína to nedostatočnou trakciou, kedy majú letné gumy na snehu problém 4×4 BMW X1 vôbec rozpohybovať. Brzdná dráha z rýchlosti 50 km/h je oveľa dlhšia, o rozbehu do kopca škoda hovoriť. Áno, všeobecne na vode a na suchu zimné gumy v podstate nepotrebujete. Stačí však trochu snehu (a ten aspoň na pár dní príde), a zastavíte premávku aj v bratislavskom kopci, ako minulého roku jedna pani na letných gumách, ktorej to jednoducho nešlo. 30 minútová kolóna na svete, darmo mala 4×4 Suzuki SX4.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Pohon 4×4 vám na snehu pomôže len s dobrým zimným obutím

Letné gumy na snehu mali samozrejme problém s vyhýbacím manévrom a na zasneženom okruhu bolo BMW X1 s pohonom 4×4 a letnými gumami takmer nepoužiteľné. Myslím, že povedané bolo veľa, viac ako tisíc slov však poslúži priložené video. Ak ste ešte neprezuli, pre vaše dobro aj dobro ostatných s tým príliš dlho neotáľajte. Na suchu problém nemáte, na vode je to diskutabilné, no na snehu, zákernej poľadovici a ľade ste skončili…

Ak sa ti článok páčil, pridaj sa k nám na Facebooku 😉

Fotky
TyreReviews
Zdroj
TyreReviews
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button