PoradňaTechnika

Prečo brzdy pískajú? Porsche má odpoveď

Aj vám pískajú brzdy? A viete, že do určitej miery ide o normálny jav? Zuffenhausenská značka vyrábajúca, “zážitky na kolesách” so skvelými motormi typu boxer, dávnejšie publikovala zaujímavé video. Pravdepodobne išlo o odpoveď na sťažnosti zákazníkov, ktorí majú pri piskľavých zvukoch bŕzd starosti o technický stav. Porsche sa nezľaklo a vysvetlilo situáciu jasne. Nejde len o fanúšikov a majiteľov Porsche. Aj ostatní sa dozvedia pár dôvodov prečo brzdy pískajú. Hlavnými činiteľmi sú chvenie a jemné vibrácie.

Prečo brzdy pískajú Porsche

Prečo brzdy pískajú?

Brzdový systém pracuje na princípe zmeny pohybovej energie na teplo. Pri trení brzdových platničiek o kotúč vzniká energia v podobe tepla. Absolútne dokonalo brzdové segmenty nemožno vyvážiť, aj u tých najlepších systémov vzniká jemné chvenie a vibrácie. Brzdový kotúč, ktorý rotuje vysokou rýchlosťou, zároveň pôsobí ako reproduktor. Zdrojom zvuku sú práve jemné vibrácie a chvenie. Normálny jav aj pri dobre fungujúcom brzdovom systéme.

Samozrejme, môže ísť aj o určitú formu problému, ako napr. opotrebované brzdové platničky a kotúče. Ak však máte brzdy v poriadku, nezľaknite sa hneď pri náznaku piskľavého zvuku. Prečo brzdy pískajú? Ide o vlastnosť, a to aj pri špičkových brzdách Porsche. Čím ťažšie auto, alebo brzdy pre čo najvyšší výkon, tým sú brzdové segmenty väčšie a ťažšie. Čím je plocha kotúča, na ktorú pôsobia brzdové platničky väčšia, tým je aj pískanie bŕzd pravdepodobnejšie.

Porsche tiež vysvetľuje, ako vyvíjajú brzdy a tvrdí, že obmedzenie pískania je jedným z cieľov konštruktérov. Všetky brzdy majú v sebe zakompované časti, ktoré obmedzujú pískanie bŕzd. Kvôli postupnému opotrebeniu, vonkajším vplyvom počasia a prostredia, vlhkosti a korozívnym faktorom môžu začať pískať aj brzdy, ktoré sú technicky v poriadku. Pre viac info si pozrite oficiálne video a “vyjadrenie” značky Porsche.

Prečo brzdy pískajú Porsche

Netreba však zovšeobecňovať. Pískanie bŕzd môže ale aj nemusí znamenať technický problém. Pri podozrení skontrolujte najmä hrúbku brzdových platničiek a to, či pôsobia na celú plochu kotúča. Môže ísť o akustický signál, ktorý upozorňuje na ich potrebnú výmenu.

Fotky
Porsche
Zdroj
Porsche YT
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Close