Novinky

Projekt IONITY: elektromobily budú vhodné aj na dlhé trasy. Sieť staníc sa rozrastá

Aj keď sa to mnohým môže zdať zatiaľ utópiou, rozvoj elektromobilov je v Európe nezastaviteľný. Rastie raketovým tempom.  Za posledný rok podľa Asociácie európskych výrobcov trh elektrických automobilov narástol o 38,7 %. Automobiloví giganti preto spájajú sily v projekt IONITY, ktorý podčiarkuje potrebu investícií do výkonnej infraštruktúry pre narastajúci počet elektrických vozidiel. Tie majú majiteľov prepraviť nielen na krátke vzdialenosti, prípadne v prímestských oblastiach, ale byť vhodné aj pre dlhé diaľničné trasy. K tomu má dopomôcť projekt IONITY. Nabíjanie elektromobilov bude prístupnejšie a rýchlejšie.

projekt IONITY ABB nabijanie elektromobilov

Projekt IONITY – komfortné nabíjanie elektromobilov naprieč Európou

IONITY je spoločný projekt značiek BMW, Daimler, Ford a skupiny Volkswagen spolu s Audi a Porsche. Do roku 2020 plánujú sprevádzkovať sieť približne 400 rýchlonabíjacích staníc v 24 krajinách Európy. Hlavným technologickým partnerom a dodávateľom nabíjacích systémov sa stala spoločnosť ABB.

Pozri tiež:

Bezplatné nabíjanie elektromobilov v Bratislave v rámci projektu NEXT-E

Nová paneurópska sieť rastie rýchlo. Na začiatku leta začala svojmu účelu slúžiť prvá nabíjacia stanica IONITY na švajčiarskej diaľnici A2, pri Neuenkirchu neďaleko Lucernu. Pre motoristov je tu šesť najmodernejších rýchlonabíjacích staníc Terra HP od ABB, ktoré pri výkone 350kW nabijú batériu elektrického auta na ďalších 200 km za 8 minút. Odvtedy za krátky čas pribudlo do siete IONITY ďalších päť staníc – jedna v Dánsku a po dve Švajčiarsku a Francúzsku. Cestovanie elektromobilom po Európe sa tak stáva realitou.

Do konca tohto roku sa očakáva otvorenie ďalších servisných miest v Európe. Podľa odborníka z ABB Slovensko, Vladimíra Kukučku, je do projektu zahrnuté aj Slovensko a jeho diaľnice. „Nabíjacie stanice ABB patria medzi celosvetovo najrozšírenejšie typy v oblasti rýchleho dobíjania elektrických áut. Sme potešení, že sme sa stali technologickým partnerom v tak náročnom a prestížnom projekte, akým je IONITY. Vyriešením nabíjania počas dlhších trás sa otvorí nový priestor pre rozvoj elektromobility aj v našom regióne.“, hovorí Vladimír Kukučka.

Nabíjacie stojany ABB Terra HP inštalované pri Neuenkirchu, sú prvými inštaláciami v Európe, kde nabíjacie káble ochladzuje kvapalina. Určené sú autám s nabíjacím štandardom CCS, ktorý patrí medzi najpoužívanejšie, no ABB dokáže stojan Terra HP dodať aj s nabíjacím štandardom CHAdeMO.

Všetky nabíjacie stanice ABB Terra HP ponúkajú bezproblémové „tankovanie“ a jednoduchý platobný systém prostredníctvom smartfónu. Zákazník potrebuje naskenovať čiarový kód stanice, zadať svoje údaje a autorizovať platbu. Po pilotnej prevádzke, v ktorej bolo nabíjanie na prvých staniciach bezodplatné, prichádza IONITY s uvádzacími cenami. V úvodnej fáze zaplatí motorista za jedno nabíjanie elektromobilov 8€.

Fotky
ABBProjekt IONITY
Zdroj
ABB
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pozrite sa tiež

Close
Close