Novinky

SEAT Arona TGI CNG: Alternatívna cesta k úspore

Stlaćený zemný plyn CNG je považovaný za alternatívne palivo. Škoda, že v čase všadeprítomnej elektrifikácie je akosi na druhej koľaji. Automobilky sa s elektrifikovanými modelmi predbiehajú, sériovo montované CNG však ponúkajú len niektoré z nich. Našťastie koncern Volkswagen autá na CNG robí a najnovším predstaveným zástupcom je crossover SEAT Arona TGI CNG. Po krásnych konceptoch a vlajkových lodiach parížskeho autosalónu sa vrátime na zem a predstavíme každodenného úsporného praktika.

SEAT Arona CNG

SEAT Arona CNG so známym motorom

Spolu s novinkou SEAT ponúka už štyri modely na CNG, a to Mii, Leon, Ibiza a najnovšía SEAT Arona TGI CNG. Mne je krok VW Group s modelmi CNG veľmi po chuti, škoda na Slovensku slabej siete čerpacích staníc. Ide o mimoriadne ekologické a ekonomické palivo. SEAT tvrdí, že oproti zážihovým a vznetovým verziám je emisná stopa nižšia v priemere o 25% v prípade CO2 a o 75% v prípade nebezpečných zlúčenín NOx. 

Pozri tiež:

SEAT Tarraco Cupra? Takto by mohlo vyzerať

Aronu netreba dlho predstavovať, podarené malé SUV/crossover je tu s nami už dlhší čas. Dizajnovo zaujímavý SEAT teraz dostáva verziu TGI. Ide o známy trojvalcový turbomotor 1,0 TSI uspôsobený na spaľovanie stlačeného zemného plynu CNG. Dosahuje výkon 66 kW (88 koní), krútiaci moment je na úrovni 160 Nm. Na stovku zrýchli za 12,8 s a maximálka je 172 km/h. Žiadne závratné čísla, tu však nejde o maximálnu dynamiku, ale úsporu. A v tom je SEAT Arona CNG dobrá…

SEAT Arona CNG

SEAT Arona TGI má dojazd 560 km

SEAT Arona TGI CNG má tri nádrže na stlačený zemný plyn, do ktorých pojme 14,3 kg paliva.To papierovo vystačí na 400 km jazdy. Je tu aj nádrž na benzín, ktorej objem vystačí v priemere na 160 km jazdy. Na benzín auto jazdí po vyčerpaní zásob CNG. Pod -10° C štartuje SEAT Arona TGI na benzín, a až po dostatočnom zahriatí prepne na CNG.

Nevýhodou takto koncipovaného pohonu je zmenšenie kufra z pôvodných 400 l  na stále akceptovateľných 282 l. Vyššia podlaha je daň za úsporu a ekológiu. SEAT Arona CNG s motorom TGI bude v ponuke vo všetkých výbavových stupňoch a do predaja príde v roku 2019. 

Ak sa ti článok páčil, pridaj sa k nám na Facebooku 😉

Fotky
SEAT
Zdroj
SEAT
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pozrite sa tiež

Close
Close