NovinkyTechnika

Skončia dieselové motory Peugeot nadobro? Trh rozhodne…

Skupina PSA na čele s automobilkou Peugeot bola donedávna považovaná za “pevnosť” dieselov. Kto by nepoznal podarené vznetové motory HDi v Peugeotoch, Citroenoch a v súčasnosti aj v Opeloch (nové modely zo spolupráce). Navyše, naftiaky boli (a stále sú) na domácom francúzskom trhu veľmi obľúbené. Dieselové motory Peugeot by však už onedlho mohli dostať stopku. PSA podľa magazínu CarAdvice zastavila vývoj nových jednotiek a namiesto toho investuje do benzíniakov, plug-in hybridov a elektromobilov…

Pozri tiež:

Nový Peugeot 508 SW vyzerá skvele. Kedy si ho kúpite?

Dieselové motory Peugeot, Citroen a Opel v ohrození?

Na jednej strane je odklon od dieselov logický kvôli neustálemu emisnému honu. Na strane druhej, francúzska klientela veľmi rieši dojazd aút, aj preto majú francúzske autá nadpriemerne veľké palivové nádrže. Aj obľúbenosť naftových motorov je vo Francúzsku stále vysoká. V súčasnosti ich nájdeme v cca 50 % novopredaných autách, zatiaľ čo v Nemecku je to len jedna tretina.

Peugeot a tým pádom celá skupina PSA zastavila investície do vývoja naftiakov. Vo svojich vyjadreniach však nie sú radikálni a nevylučujú opätovné financovanie vývoja, aj keď to nie je pravdepodobné. Dieselové motory Peugeot bude predávať aj naďalej, v súčasnosti podľa automobilky nie je dôvod prestať ich ponúkať. V budúcnosti to však môže byť ináč a rozhodne trh. A okrem neho aj nezmyselne prísne emisné normy a “nariadenia” z Bruselu.

„Neprestávame predávať dieselové motory Peugeot, v súčasnosti na to nie je dôvod. Takže pokračujeme. Nebudeme už ale investovať do vývoja nových motorov, pretože preferujeme investície do plug-in hybridov či elektromobilov. To je podľa nás budúcnosť mobility,” hovorí Laurent Blanchard, šéf vývoja nových produktov.

Podobným spôsobom sa vyjadril aj šéf automobilky Jean-Phillipe Imparato, podľa ktorého…

“…o konci pre dieselové motory Peugeot rozhodne trh a zákazník. Diesel je pre nás stále veľmi dôležitý. V prípade ľahkých nákladných áut ho predávať musíme. Dôraz pri vývoji však kladieme na plug-in hybridy a elektromobily”.

Celý obraz ohľadom pozastavenia alebo kompletného konca pre dieselové motory Peugeot dotvára Laurent Blanchard:

 „Pre nás je to jasné. Ak v rokoch 2022 a 2023 bude podiel predaja nových áut s dieselovým motorom dosahovať 5 % a menej, vzdáme sa ich nadobro. Ak bude ukazovateľ oscilovať okolo 30 % , stratégiu zmeníme.“

Francúzi tak stále čakajú na to, ako sa vyvinie situácia na trhu. Ak však takí “velikáni” v obore naftiakov ako Peugeot a celkovo skupina PSA hovorí o konci dieselových motorov, situácia je vážna. Sám som zvedavý, akým smerom sa pozícia naftových motorov bude uberať. Čo si myslíte vy? Dajte vedieť v komentároch.

Ak sa ti článok páčil, pridaj sa k nám na Facebooku 😉

Fotky
Peugeot
Zdroj
PeugeotCarAdvice
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pozrite sa tiež

Close
Close