Reportáže

Aký je skutočný výkon BMW M5? Supersedan ponúka viac ako sľubuje

Nie je vzácnosťou, že výkon a tiež krútiaci  moment, ktorý výrobca udáva sa líši od skutočného výkonu motora. V tomto prípade v dobrom slova zmysle. Moderné turbomotory, či už benzínové alebo dieselové, dávajú väčšiu porciu výkonu a krútiaceho momentu, na akú sa pozriete v technickom preukaze. Podmienkou je občasná “talianska údržba”, nezakarbonovaný spaľovací priestor a absencia podobných “lahôdok” priamovstrekových agregátov. Podľa IND a ich merania na valcovej skúšobni výkonu nie je výnimkou ani pomerne nový supersedan mníchovskej značky. Aký je skutočný výkon BMW M5?

Pozri tiež:

BMW vraj vyrába najlepšie naftové motory. Tak skoro sa nafty nevzdá

Skutočný výkon BMW M5 a krútiaci moment poteší

Podľa BMW ponúka nová M5 600 koní a 750 Nm. Doluje ich z prepĺňaného benzínového motora 4,4 l V8 a silu prenáša na všetky štyri kolesá cez 8 – stupňový automat M Steptronic. Na stovku zrýchli BMW M5 za 3,4 s, čo bola donedávna hodnota najlepších superšportov sveta. Auto, ktoré vie byť mimoriadne komfortné a zároveň rýchle a športové. Aj preto si zaslúži pomenovanie “supersedan”.

Koľko dáva sériové BMW M5?

Úpravca IND Distribution zmeral sériové BMW M5 na valcovej skúšobni výkonu. Každá dobrá úprava motora si vyžaduje meranie pred zvýšením výkonu a po ňom. Aké boli hodnoty zabehnutého kusu? Skutočný výkon BMW M5 bol 625 koní a krútiaci moment až 824 Nm! To je o 25 koní a najmä 74 Nm viac ako udáva výrobca. Ide o výkon na výstupnom hriadeli motora, nie na kolesách. Treba však poznamenať, že aj výrobca udáva výkon motora na výstupnom hriadeli, nie výkon na kolesách, preto môžeme obe hodnoty porovnať.

skutočný výkon BMW M5
Rekordné meranie v nastavení Sport Plus.
skutočný výkon BMW M5
Porovnanie meraní v odlišných módoch

Rekordné hodnoty namerali v nastavení Sport Plus. V ostatných módoch bol výkon BMW M5 nižší, stále však prekonával hodnoty udávané výrobcom. Komentár od chlapov z IND Distribution hovorí o “lineárnom náraste sily a minimálnych rozdieloch v rozličných nastaveniach.”

Ak sa ti článok páčil, pridaj sa k nám na Facebooku 😉

Fotky
Ind Distribution
Zdroj
IND Distribution
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Close