Poradňa

Test stieračov: Lacné, prémiové, ramienkové a ploché. Ktoré kúpiť?

Stierače. Najzanedbávanejšia súčasť údržby automobilov? Podľa pozorovania okolia – jednoznačne áno. Nie sú výnimkou ani drahé zánovné autá, ktoré majiteľ leští pri každej príležitosť, na stierače však akosi zabúda a tie si žijú posmrtným životom. Veď prší len občas…. Jeden nepríjemný dážď a kvôli zlému výhľadu ide o majetok, a niekedy aj o život. A to nielen v meste, ale aj pri vyšších rýchlostiach na diaľnici. Ak stierače pravidelne meníte a dbáte o to, aby ste mali stále schopný výhľad, som za vás rád a blahoželám. Avšak aké stierače kúpiť? Spolu s Auto Kelly Slovensko, ktoré dodalo produkty do testu, prinášame test stieračov. Od jari až doteraz som v praxi vyskúšal 4 sady stieračov s dĺžkou 550 mm a 450 mm – lacné, drahšie prémiové, ramienkové aj novodobé ploché lišty. Každú sadu som intenzívne používal 2 mesiace. Aký je výsledok pre test stieračov?

test stieračov

Aké stierače kúpiť? Dobré rady pred kúpou

Predtým, než vás oboznámim s objektívnymi aj subjektívnymi pocitmi a výsledkami, nedá mi nespomenúť niektoré základné pravidlá (alebo ak chcete rady) pri kúpe stieračov. Dopodrobna som sa im venoval v článku Aké stierače kúpiť a kedy ich vymeniť? Poradíme s výberom. Odporúčam vám ho naštudovať, možno sa dozviete mnoho dobrých nových vecí ; )

Neodsudzujte lacné stierače. Aj keď nedosahujú kvalít niekoľkonásobne drahších konkurentov, vedia fungovať skvele a ich kratšia životnosť nie je chybou napr. v zimných podmienkach. Koľkokrát sa vám stalo, že ste s novým (často drahými) stieračmi prešli po čelnom skle a stierače behom niekoľkých “stieracích cyklov” zničili? Mne veľmi často.

Aké stierače kúpiť a kedy ich vymeniť? Poradíme s výberom

Starší test stieračov ukázal, že “čím čerstvejšie, tým lepšie”

Dobrá rada na záver. Kupujte stierače tam, kde je potenciál, že nestoja na predajni mesiace, popr. roky. Starší test stieračov ADAC ukázal, že aj pri úplne rovnakých stieračoch (značka, typ) sa výsledky čiastočne líšili. Čím “čerstvejšie” stierače, tým lepšie. Áno, od dátumu výroby záleží aj kvalita stierania. Nekupujte zbytočne ležiaky, povedzme zo supermarketu, kde je predpoklad nízkeho obratu tovaru v “oddelení” stieračov. Najmenej riziková je kúpa v špecializovaných autodieloch, kde je predpoklad, že stierače ľudia kupujú veľmi často a nestihnú dlho stáť.

STARLINE ramienkové

Klasické ramienkové stierače STARLINE sú najlacnejšou sadou v teste. Na Mazdu 6 stoja spolu len niečo cez 5 eur (pri registrácii si odpočítajte ďalších 20 %, čo platí aj pri ostatných stieračoch v teste a ušetríte aj pri ďalších produktoch z Auto Kelly). To však neznamená, že nie sú použiteľné. Práve naopak. Tieto stierače môžu byť tajným tipom na použitie v zime, kedy námraza a ľad na čelnom skle dokáže zničiť aj tie najdrahšie stierače. STARLINE lištám z funkčného hľadiska spočiatku nebolo čo vytknúť. Pracovali bezchybne. Veľmi rýchlo sa však opotrebovali. Po dvojmesačnej práci už výraznejšie “kreslili” po čelnom skle začali pískať. Sklo mám na aute posiate množstvom drobným kamienkov, stierače som nešetril a v lete na nich pieklo bratislavské slnko. Vám môžu vydržať oveľa dlhšie. Ak jazdíte málo a auto garážujete, môžu byť skvelou voľbou.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Ide o univerzálne stierače, namontovaný adaptér si poradí s rozličnými druhmi uchytenia. Montáž na “U” ramienko je klasika, stierač musíte otočiť a prevliecť. Išlo to trocha ťažšie ako na riešením podobných Valeo Silencio. Celkovo ma prekvapili, najmä funkciou nových líšt. Funkčné, schopné a veľmi lacné stierače.

Cena za sadu: 5 eur

Montáž: 3/5
Funkčnosť: 4/5
Životnosť: 2/5
Cena/protihodnota: 5/5

STARLINE ploché

“Nadstavbou” klasických stieračov STARLINE by mali byť ploché, bezramienkové. Tu sa ukázalo, že ploché stierače nie sú vhodné na každé auto. Na nových autách, ktoré sú od výroby prispôsobené na použitie plochých líšt, fungujú stále obstojne. Na 13 ročnej Mazde 6 sa prejavila najčastejšia výčitka plochých stieračov, a to slabý prítlak v mieste uchytenia. Výsledkom bola asi 7 cm šmuha v zornom poli. Škoda, lebo inak fungovali dobre. V krajných polohách bolo počuť hlasnejšie lupnutie a ku koncu dvojmesačného intervalu si pri práci popiskovali. Zhruba pred koncom testu tiež začali po skle “kresliť”, životnosťou len trochu predčili klasické STARLINE stierače. Z balenia na vás vypadne 7 kusov adaptérov pre každý typ uchytenia. Našťastie, na “U” ramienko sedí ten štandardne montovaný. Montáž je úplne jednoduchá, ramienko nasuniete a zaklopíte poistku.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Cena za sadu: 15 eur

Montáž: 5/5
Funkčnosť: 3/5
Životnosť: 3/5
Cena/protihodnota: 3/5

Bosch Aerotwin ploché

Ploché stierače od firmy Bosch v teste obstáli na jednotku s hviezdičkou. Napíšem narovinu, že až tak veľa som od nich nečakal. Prišlo mi, že vyššiu cenu obhajuje len lukratívna značka. Omyl! Na čelnom skle Mazdy 6 z roku 2006 pracovali bezchybne. Začalo to veľmi jednoduchou montážou na klasické “U” ramienko, ktorú zvládnete behom pár sekúnd (pozor pri kúpe, existujú aj modely pre iné typy uchytenia, vyberte to správne). Iba nasuniete háčik a zaklopíte plastovú poistku. Účinnosť bola špičková aj pri vysokých diaľničných rýchlostiach a riadnom lejaku. Žiadne šmuhy alebo nezotrené časti. Sú veľmi tiché aj v krajných polohách. Po dvoch mesiacoch intenzívneho používania a pri odstavenom aute vonku na agresívnom “bratislavskom” slnku som nespozoroval zníženie stieracieho účinku alebo zvýšenie hlučnosti, stále boli ako nové. Špičkové stierače bez nedostatkov!

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Cena za sadu: 33 eur

Montáž: 5/5
Funkčnosť: 5/5
Životnosť: 5/5
Cena/protihodnota: 4/5

Valeo Silencio ramienkové

TOP rad klasických ramienkových stieračov od firmy Valeo patrí medzi prémiové produkty. Napriek tomu v teste zanechal rozporuplné pocity. Dlhé roky som používal klasické stierače Valeo First a tak som bol na drahších súrodencov právom zvedavý. Objektívne sú stierače Valeo Silencio veľmi tiché. Montáž je jednoduchá s jasným návodom na zadnej strane balenia. So spolujazdcovým stieračom som sa chvíľu trápil, treba ho prevliecť na pár okamihov vás môže adaptér zmiasť. Celkovo je montáž pomerne jednoduchá.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Z hľadiska účinnosti nepresvedčili tak, ako Bosch Aerotwin. Na vodičovej strane mal stierač v strede slabší prítlak aj napriek aerodynamickému spojleru a občas ostávali šmuhy. Je možné, že pružina, ktorá stierač pritláča, je na 13 ročnom aute výraznejšie opotrebovaná a vám môžu šľapať perfektne. Píšem to aj kvôli tomu, že dobrý známy na Mercedese s jedným centrálnym stieračov vyskúšal plejádu líšt a na Valeo Silencio nedá dopustiť. Fungujú mu spomedzi ponuky na trhu najlepšie. Tu platí nepísané pravidlo, že rovnaké stierače sa na odlišnom čelnom skle môžu správať rôzne a preto si “tie vaše obľúbené” musíte overiť v praxi. Test stieračov ukázal, že životnosť je slušná, ale počas dvojmesačného nasadenia sa ku koncu trochu zvýšila hlučnosť v krajných polohách. Valeo Silencio majú fičúru v podobe optického upozornenia na končiacu životnosť. Krúžok na stieračoch po vystavení slnečnému žiareniu mení farbu na žltú a tým upozorní na starnutie gumičiek.

test stieračov Valeo Silencio ramienkové

Cena za sadu: 48 eur

Montáž: 4/5
Funkčnosť: 4/5
Životnosť: 4/5
Cena/protihodnota: 3/5

Aké stierače vybrať? Zhrnutie do niekoľkých bodov

  1. Ak málo jazdíte, alebo chcete skvelé stierače na zimu, berte klasické ramienkové stierače STARLINE. Test stieračov ukázal, že okrem nižšej životnosti nemali zásadné chyby.
  2. V prípade nového auta, ktoré malo od výroby ploché stierače, vyskúšajte STARLINE ploché stierače. Výčitka z testu pre slabý prítlak tu nemusí platiť. Na staršie auto ich však odporučiť nemôžem.
  3. Ak chcete výhercu testu a celkovo špičkový produkt, berte ploché Bosch Aerotwin. Cena je vyššia, ale nie sú najdrahšie. Dostanete tiché, účinné a odolné stierače. V tomto prípade výborne fungovali aj na aute, ktoré od výroby ploché stierače nemalo.
  4. Ramienkové prémiové stierače Valeo Silencio nie sú zlé. Na Mazde 6 2006 však nepresvedčili tak, ako Bosch Aerotwin. Iní na nich nedajú dopustiť. Ak máte starší Mercedes-Benz s centrálnym stieračom, máme dlhodobú praktickú skúsenosť, že fungujú skvele! : )

Nezabudnite, že pri registrácii na stránke Auto Kelly získavate 20 % zľavu na stierače. Nižšou cenou si polepšíte aj pri nákupe autodielov a ďalšieho tovaru.

Ak ťa test stieračov zaujal, podpor nás a pridaj sa k nám na Facebooku 😉

Fotky
Foundry pixabay
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Close