Novinky

V r. 2020 vzrástol záujem o jazdenky v regiónoch. Toto sú najpredávanejšie ojazdené autá

Pandémia koronavírusu mala dopad aj na trh s jazdenými autami. Zvýšený záujem o individuálnu dopravu znamenal aj rastúci dopyt v jednotlivých regiónoch Slovenska a to najmä v Žilinskom a Trnavskom kraji. Najpredávanejšou značkou jazdeniek sa za rok 2020 stala Škoda, ale jej náskok nebol už tak jednoznačný ako rok predtým. Za jazdenky najviac zaplatili v Bratislavskom kraji, kde sa priemerná cena za predané auto vyšplhala na 14 420 eur. 

Podľa štatistík portálu Autobazar.EU kraľovala trhu s jazdenkami v roku 2020 Škoda Octavia Combi, aj keď je podiel na trhu oproti roku 2019 mierne klesol. „Tento model je praktický a je ich na trhu naozaj veľa, keďže často slúžili ako služobné vozidlá. Prekvapením je však, že Octavia Combi mala v roku 2020 na trhu jazdených vozidiel priemernú cenu 9 047 eur, ale liftback Octavie iba 6 995 eur,“ informujú analytici Autobazar.EU. Rebríčku TOP 10 s prehľadom kraľuje koncern Volkswagen, na treťom mieste je Golf, za ktorým sa nachádzajú Passat Variant, Fabia, Fabia Combi, Superb Combi, Touran, Superb a Golf Variant.

Podľa štatistík portálu Autobazar.EU kraľovala trhu s jazdenkami v roku 2020 spomínaná Škoda, ktorej ale klesol podiel na trhu na 16,8 percenta z 19,07 percenta z roku 2019. Na druhé miesto sa vytiahol Volkswagen s 15,3 percenta a tretí skončil Ford so 6,7 %. Oproti minulému roku vypadla z TOP 10 značka KIA a Renualt. Nahradili ich Fiat a Citröen.

Kým v posledných rokoch trhu s jazdenými autami dominoval Bratislavský kraj, pandémia koronavírusu to zmenila. Najviac vozidiel sa predalo v Žilinskom kraji, ktorý medziročne poskočil o takmer 10 %. Druhým skokanom sa stal Trnavský kraj, ktorý skončil na treťom mieste s 14,08%. Po minulé roky dominantný Bratislavský kraj sa neudržal ani v TOP 3 „Rozdelenie medzi jednotlivé kraje je pomerne vyrovnané. Za čím možno hľadať a zvýšený dopyt po individuálnej doprave v regiónoch,“ vysvetľujú analytici.

V roku 2020 sa predávali skôr „staršie“ jazdenky. Väčšina z predaných jazdeniek – 29 % má od 6 do 10 rokov a rovnako veľká skupina má od 11 – 15 rokov. Treťou najpredávanejšou skupinou sú „mladé“ jazdenky do 5 rokov s podieľom 25 %.

Diesel, manuál a čierna karoséria

Slováci uprednostňujú pri jazdenkách stále kúpu automobilov poháňaných dieselom. V roku 2020 sa predalo 67 % jazdeniek s dieselovým motorom a tento počet medziročne narástol  o viac ako 1 %, naopak jazdenky poháňané benzínom klesli približne o 1 %.  Dlhodobé prvenstvo si tiež držia jazdené vozidlá s manuálnou prevodovkou, ktorých sa predalo v roku 2020 – 68 %. Avšak podiel zákazníkov, ktorí zase uprednostňujú automatickú prevodovku každoročne rastie, medziročne sa tento podiel zvýšil na 32 %. Svoju dominanciu si držia jazdenky s predným náhonom (68,7 %) pred štvorkolkami (25,7 %). Trend vo farbách karosérie je u Slovákov dlhé roky rovnaký. Stále platí, že vozidlá čiernej farby sú na Slovensku najpredávanejšie. Obľube sa ďalej tešia karosérie v rôznych odtieňoch šedej a neutrálna biela farba.

Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button