Novinky

Veterný tunel Fordu vyrobí extrémne podmienky na počkanie

Automobilky nezabudli testovať nové modely ani v reálnom svete. Majú vývojové a testovacie centrá v nehostinných podmienkach aby zaručili, že vaše auto bude schopné jazdiť aj v treskúcej zime, spaľujúcich horúčavách alebo mimoriadnej vlhkosti vzduchu. Okrem toho nechýbajú špeciálne zariadenia ako veterné a aerodynamické tunely. Veterný tunel Fordu vykúzli extrémne podmienky na počkanie. Snehové búrky, vietor do rýchlosti 250 km/h, teploty od – 40° C do 55° C a 95 % vlhkosť vzduchu. A navyše, továreň na počasie vie vytvoriť podmienky ako na severnom základnom tábore Mount Everest s nadmorskou výškou 5200 m.n.m! Kto by sa autom trepal tam, kde nemusí….

Extrémny veterný tunel v Kolíne nad Rýnom

Ford, tak ako aj iné automobilky, testuje autá preto, aby zabezpečil ich funkčnosť aj v tých najnáročnejších podmienkach. O to viac musí dbať na globálne modely, ktoré sú rovnaké v prašnom Texase ako v chladných severských krajinách Európy. Ford tvrdí, že veterný tunel vás v okamihu dokáže preniesť do štyroch rozličných kútov sveta.

Ak mám byť presnejší, testy Fordu sa zameriavajú na bezpečnosť, odolnosť a výdrž, komfort, elektrické systémy, brzdenie, ťahanie prívesu, vyhrievanie kabíny a funkcie klimatizácie. Inžinieri skúmajú pôsobenie vetra na vonkajšie časti karosérie, rýchlosť rozmrazenia čelného skla alebo napr. aj schopnosť tesnení odolávať vysokým teplotám a naopak, ultranízkym chladom.

Hladná továreň na počasie

Toto všetko však nie je zadarmo. Simulácie vyžadujú skutočne veľa energie. Ford hovorí, že denne spália toľko elektriny, koľko by vystačilo pre obec s 2400 obyvateľmi. Zariadenie ju však získava z plne obnoviteľných zdrojov energie. Chvályhodné.

Fotky
Ford Youtube
Zdroj
Ford, Motor1.com
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button