NovinkyTechnika

VW ukázal svetlá budúcnosti, alternatívu pre laserové svetlá. Čo dokážu?

To najlepšie, čím si môžeme osvetliť tmavé nočné cesty, sú v súčasnosti laserové svetlá. Ich nasadenie si zatiaľ môže dovoliť len “pár vyvolených”, sú mimoriadne drahé a nájdeme ich len v TOP modeloch a za mastný príplatok. Osvetlenie áut sa za posledné roky vyvíja neuveriteľne rýchlym tempom. S príchodom LED technológie sa otvorili dvere pre výskum a vývoj lacnejších alternatív pre laserové svetlá. VW tvrdí, že jeho svetlá budúcnosti sú vhodné aj do lacnejších typov, ako napr. Golf, a poskytnú zrovnateľný svetelný výkon ako laserové svetlá. Čo ďalšie má na poli svetelnej techniky Volkswagen pripravené? Nie je toho málo.

Pozri tiež:
Prečo šéf VW pripúšťa pád nemeckých automobiliek?

svetlá budúcnosti VW, laserové svetlá

Inteligentné a dostupné svetlá budúcnosti

Volkswagen otvoril vo Wolfsburgu nové svetelné laboratórium. Súčasťou je aj 100 metrov dlhý, 5 m vysoký a 15 m široký tunel, kde môžu simulovať rozličné jazdné situácie a fázy dňa. V rukách tak majú ideálne podmienky na vývoj nových svetiel a nasadenie do sériovej výroby. Nedávno predstavili inovatívne mikropixelové diódové predné svetlá s 30 tisíc svetelnými bodmi. A práve tie majú byť alternatívou pre laserové svetlá. Navyše, budú oveľa lacnejšie a dostupnejšie.

svetlá budúcnosti VW, laserové svetlá

Pozri tiež:

Okrem špičkového svetelného výkonu dokážu svetlá budúcnosti premietať informácie na vozovku a zvýšiť tak každodennú bezpečnosť. Napr. ak sa pred vami vyskytne prekážka, svetlá vás navedú pomocou vodiacich čiar pre bezpečné vyhnutie sa a obídenie objektu.

Odkiaľ vzali autá červené zadné svetlá?

Praktickí pomocníci

Okrem predných lámp dostanú svetlá budúcnosti aj budúce modely VW vzadu. Predstavte si situáciu, kedy vám pri cúvaní zadné lampy vyznačia trajektóriu priamo na vozovku. Objaviť sa môžu aj výstražné trojuholníky pri prudkom brzdení, ktoré výrazne informujú vodiča za vami. Svetlá budúcnosti môžu tiež indikovať stav nabitia batérie pri elektromobiloch. A verím, že VW nájde ešte širšie využitie. Z hľadiska užívateľa si napr. budete môcť individualizovať zobrazenie.

svetlá budúcnosti VW, laserové svetlá

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Náhrada za laserové svetlá už onedlho?

Volkswagen tvrdí, že svetlá budúcnosti už nie sú od reálneho nasadenia ďaleko. Navyše ich plánuje osadiť do “bežných” modelov, ako napr Golf alebo Touran. Nepôjde len o výsadu TOP modelov ako laserové svetlá. Uvidíme inovatívnu svetelnú techniku v nadchádzajúcom Golfe VIII. generácie? Je to dosť pravdepodobné…

Ak sa ti článok páčil, pridaj sa k nám na Facebooku 😉

Fotky
VW
Zdroj
VW
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button