Novinky

Wankelov motor Mazda znovuzrodí! Fanúšikov však nepoteší…

Mazda o znovuzrodení svojho copyrightu, rotačného motora, hovorí už niekoľko rokov. Šepkalo sa o novom “rotačnom” kupé po vzore Mazdy RX-7 a RX-8, ktoré prezentoval koncept RX Vision (úvodná foto), ale aj o pesimistickejšej voľbe v podobe generátora v elektrickom pohonnom ústrojenstve. A práve druhá možnosť je správna. Wankelov motor Mazda vyrobí a znovuzrodí, bude však formou generátora a “predlžovačom dojazdu” v nadchádzajúcom elektromobile hirošimskej značky. Žiadne 9 000 ot/min orgie sa tak bohužiaľ konať nebudú.

Pozri tiež:

Wankelov motor: Pozrite sa do útrob rotačného motora

Wankelov motor Mazda len ako “pomocník”

Mazda dlho odolávala tlaku “eko” spoločnosti a do elektrifikácie sa “nestarala”. Po dohodnutí spolupráce s Toyotou zverejňuje plány na prvé elektromobily značky. Podľa carthrottle, Mazda na autosalóne v Paríži zverejnila info o “elektromobile, ktoré bude dostupný s ľahkým, tichým a kompaktným rotačným motorom, pracujúcim ako range extender”. Motor teda nebude priamo poháňať kolesá, ale vyrábať elektrinu pre elektromotor a predĺži dojazd v prípade potreby. Áno, taká legenda ako Wankelov motor Mazda bude hrať v pohonnom reťazci druhé husle. Spomínaný elektromobil Mazda príde v roku 2020.

Wankelov motor Mazda

Wankelov motor Mazda tak žije aj v budúcnosti, pravých fanúšikov krásnych kupé minulosti však nepoteší. Na strane druhej je fajn, že technológia rotačného motora žije aj naďalej a v strojárstve nájde uplatnenie vďaka výhodám konštrukcie. Ja sa však teším na nové revolučné motory SkyActiv-X, ktoré budú spaľovať benzín za určitých podmienok vznetovým spôsobom, aj keď zapaľovacie sviečky si ponechajú.

Ak sa ti článok páčil, podpor nás a pridaj sa k nám na Facebooku. 😉 

Fotky
Mazda
Zdroj
carthrottle
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pozrite sa tiež

Close
Close