Technika

Wankelov motor: Pozrite sa do útrob rotačného motora

Wankelov motor (rotačný motor) je bezpochyby geniálny kus techniky. Má množstvo výhod, na druhej strane pôsobí ako taký vyhynutý dinosaurus. A to aj kvôli dnešným emisným normám. Zaujímavé technické riešenie preslávili úžasné Mazdy RX-7 a naposledy sa Wankelov motor predviedol v krásnej Mazde RX-8. Okrem výhod mal aj nevýhody, vyplývajúce z potreby nadštandardnej údržby, ktorú majitelia často nepochopili a motor im umrel často ešte pred dovŕšením 200 000 km. Kto vie, ako s rotačným motorom zaobchádzať, popr. ráta s vyššími prevádzkovými nákladmi, dostane punc exkluzivity a skutočnú charizmu. Viete však, ako funguje rotačný motor? Pozrite si video a nazrite do jeho útrob. Kanál Warped Perception prináša pohľad na spaľovací proces rotačného motora malého RC lietadla a to hneď v spomalených záberoch.

Pozri tiež:

Wankelov motor Mazda znovuzrodí! Fanúšikov však nepoteší…

Aké má Wankelov motor výhody?

Aj keď je toto článok o tom, ako Wankelov motor reálne funguje, v krátkosti uvediem jeho výhody. Pri veľmi kompaktnej konštrukcii a skromnom zdvihovom objeme poskytuje vysoký výkon. Ľahkosť a kompaktnosť tiež zabezpečuje lepšie vyváženie auta. Navyše, dokáže točiť vysoké otáčky. Milovníci vysokootáčkových motorov si ho zamilujú. A to za solídneho zvukového prejavu. Mazda RX-8 v silnejšej verzie dáva bez akéhokoľvek prepĺňania 230 koní pri 8500 ot/min. A to všetko z objemu motora 1,3 l. Skúste si prerátať litrový výkon : ) Veľmi zaujímavé číslo. Wankelov motor má minimum pohyblivých dielov, žiadne ojnice, ventily, vačky… Iba trojuholníkový rotor a hriadeľ.

wankelov motor Mazda RX-8
Wankelov motor zaspieval labutiu pieseň v krásnej Mazde RX-8.

Žiada extra dávku starostlivosti

To najlepšie zo seba však predvedie len pri nezanedbanej údržbe. A tá je veru nadštandardná. Výmeny kvalitného oleja, ktorý motor sám žerie už z princípu práce, nechválne známe “Apex Seals” a tiež nižšia životnosť oproti klasickému motoru s konvenčnými valcami. Wankelov motor vám na Slovensku len tak ľahko neopravia. Hľadať špecialistu je veľmi ťažké.

Ako funguje rotačný motor

Ako funguje rotačný motor? Pozrite sa “naživo”

Ak neviete, ako funguje rotačný motor alebo ste fanúšikovia techniky, nenechajte si ujsť video Warped Perception. V druhej polovici videa nazriete dovnútra motora a uvidíte, ako v ňom horí palivo a celkovo ako rotačný motor funguje. Naživo uvidíte jednoduchý princíp spaľovania. Stojí to za to.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi.

Fotky
motor1.comMazda
Zdroj
Warped Perception
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button