Poradňa

Zápach v aute: Ako sa ho zbaviť a ako používať klimatizáciu správne?

Ak čítate tento článok, asi máte problém, a to zápach v aute. Klimatizácia zvláštne páchne alebo ste auto kúpili od fajčiara? Príčin môže byť veľa. V spolupráci s partnerským portálom topdesat.sk prinášame zopár rád pre odstránenie zápachu z auta. Tiež poradíme, ako používať klimatizáciu správne.

Zápach v aute môže vyriešiť tepovanie

Vyhádžte všetky odpadky, upracte si v priehradke, v kufri. Niekedy stačí kúpiť vôňu do auta a povysávať, aby ste sa cítili lepšie. Keď to nepomôže, je načase pustiť sa do veľkého upratovania. Niekedy nestačí iba vyprať poťahy, aby zmizol zápach v aute. Na trhu je mnoho čistiacich prostriedkov na domáce použitie, my sa radšej prikláňame k profesionálnemu tepovaniu. Ani vodu, ani čistiaci prostriedok neodstránite zo sedačiek dôkladnejšie, než s pomocou tepovača. Cena za túto službu sa pohybuje od 30 € vyššie.

Pozri tiež:

Kožený interiér: Ako sa starať o kožu v aute?

Ak sa rozhodnete, že to zvládnete na vlastnú päsť, nezabudnite na vyberateľné koberčeky, tiež spodný koberec, no a samozrejmosťou je ošetrenie plastových, kožených či iných povrchov prípravkami na to určenými. Najmä na kožených poťahoch narobí nazbieraný pot s baktériami šarapatu v podobe zapáchajúceho povlaku. Dôležité! Auto nechajte po vyčistení poriadne vyschnúť, aby ste si neprivodili aj zatuchnutý pach.

Auto máte čisté, suché a voňavé. No zapnete klimatizáciu/fúkanie a zápach je tam opäť. Čo s tým? Skontrolujte peľový filter. Cena závisí od typu, no nie je to drahá položka. Odporúčam meniť dvakrát ročne. Ak ste čo i len trochu zruční a dokážete pracovať s Google či YouTube, vymeniť ho dokážete určite aj sami.

Ako používať klimatizáciu v aute, aby sa zápach nedostavil?

V autách s klimatizáciou je najčastejšie problém s vlhkosťou, ktorá sa zráža – pri ochladzovaní sa systém orosí. Práve vlhkosť, ktorá tam ostáva, vytvára priestor pre množenie baktérií. Tie spôsobujú zápach, ktorý cítiť najmä pri zapínaní a vypínaní klimatizácie. Ako používať klimatizáciu správne? Pár minút pred zastavením by ste mali klimatizáciu vypnúť, no nechať ďalej fúkať vzduch, aby sa zvyšná vlhkosť odstránila. Na krátke trasy klimatizáciu neodporúčam používať, lebo sa systém nestihne vysušiť. A zapáchajúca klimatizácia je na svete.

zápach v aute

Proti zápachu z klimatizácie sú na trhu dva typy produktov. Prvý je sprej, tzv. granát. Ten sa používa tak, že zapnete klimatizáciu na najnižšiu teplotu, zapnete vnútorný obeh, manuálne fúkanie zo všetkých vetrákov, sprej položíte na podlahu (najčastejšie na miesto spolujazdca) necháte ho automaticky vystriekať. Počkáte 15 min a potom auto vyvetráte. Nepoužívajte lacné jednorazové spreje na čistenie klimatizácie, pokiaľ nie sú dezinfekčné. Tie s arómami akurát zhoršia stupeň zápachu.

Druhý typ spreja je čistiaca pena s hadičkou, ktorú striekate cez vetráky auta. Hadičku zasuniete čo najhlbšie a počas striekania pomaly vyťahujete. Toto spravíte v každom vetracom otvore, netreba zabudnúť ani na tie pre nohy. Pena, ktorá sa vyparí, by mala potrubie vyčistiť. Po aplikácii chvíľu počkáte, zapnete klimatizáciu a necháte auto poriadne vyvetrať. Zápach v aute by mal zmiznúť.

Ak vám nepomôžu vyššie spomenuté postupy, je načase vyhľadať profesionálov a vyčistiť klimatizáciu ozónom, poprípade manuálne vyčistiť “zaplesnený” výparník.

Fotky
pexels.com
Zdroj
topdesat.skdriveit.sk
Tags
Zobraziť viac

Dávid Duľa

"Redline once a day keeps the mechanic away"

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Close